5 faktów o zdolności kredytowej w 2022 roku

5 faktów o zdolności kredytowej w 2022 roku

  • Biznes
  • 30 września, 2022
  • 3 minutes read

Każdy z nas, kto stał przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to możliwe bez odpowiedniej zdolności kredytowej. Tak naprawdę, to ona wielokrotnie oddalała nas od uzyskania wymarzonego wsparcia finansowego. Często bowiem mamy wiele problemów z tym, by po prostu ją wyliczyć, a banki niestety nie mają pod tym względem litości. Warto więc poznać 5 faktów o zdolności kredytowej, które obowiązują w 2022 roku!

1. Twoja zdolność kredytowa to nie to samo co wiarygodność

Wielu kredytobiorców z pewnością spotkało się już z pojęciem „wiarygodności kredytowej” oraz „zdolności kredytowej„. Dla niewprawionego w rynku finansowym kredytobiorcy pojęcia te brzmią dość podobnie. Jednocześnie odnoszą się one do dwóch, całkowicie odmiennych kwestii. Wiarygodność kredytowa tak naprawdę nie odnosi się do naszych finansów, a raczej do tego, jak wywiązywaliśmy się ze spłaty wcześniejszych zobowiązań. Wiarygodność kredytowa jest wyliczana na podstawie punktów z BIK podczas gdy zdolność kredytowa wyliczana jest głównie na podstawie naszej sytuacji finansowej. Warto więc sobie uświadomić, że wysoka wiarygodność kredytowa wcale nie oznacza, że nasza zdolność do uzyskania kredytu jest wystarczająca.

2. Twoja zdolność kredytowa maleje wraz z wiekiem

Niestety, wiek może w bardzo drastyczny sposób wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Okazuje się, że im jesteśmy starsi tym okres kredytowania jest analogicznie krótszy. Co za tym idzie, wzrasta także wysokość raty, a my sami będziemy musieli osiągnąć znacznie wyższy próg zdolności kredytowej. Właśnie z tego powodu, to starsi kredytobiorcy mogą mieć nieco więcej problemów z zaciągnięciem zobowiązania finansowego.

3. Zobowiązanie kredytowe w obcej walucie obniża Twoją zdolność kredytową

Oczywistym jest fakt, że jeśli staramy się o kredyt, to chcemy jednocześnie dość szybko spłacić już istniejące zobowiązania. Zdajemy sobie sprawę, że obniżają one naszą zdolność kredytową. Jednocześnie zapominamy w tym momencie o ewentualnych zobowiązaniach w obcej walucie. One również w bardzo negatywny sposób wpływają na nasze możliwości kredytowe.

4. Doradca kredytowy pomoże Ci podnieść Twoją zdolność kredytową

Skorzystanie z usług doradcy kredytowego, może pomóc nam przeanalizować własną sytuację finansową i znaleźć skuteczne rozwiązania, które pozwolą nam podnieść zdolność kredytową. Warto więc nie zamykać sobie drogi do kredytu, szczególnie w momencie, kiedy sposobów na podniesienie zdolności kredytowej jest wiele!

5. Raty malejące obniżą Twoją zdolność kredytową

Banki oferują kredyty z ratami malejącymi, co dla wielu kredytobiorców wydaje się być wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem. Jednocześnie jeśli się na nie zdecydują, wówczas będą musieli się także wykazać wyższą zdolnością kredytową. Niestety, raty malejące ją obniżają, gdyż na początku kredytowania są one po prostu wyższe.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…