Balustrady z nierdzewki na zewnątrz

Balustrady z nierdzewki na zewnątrz

Balustrady montowane na balkonach powinny być nie tylko ładne, ale i bezpieczne. Z tego samego względu barierki na balkon musza być dostosowane do przepisów prawa budowlanego i spełniać normy bezpieczeństwa stawiane tego typu konstrukcjom użytkowym. Balustrady ze stali nierdzewnej spełniają te wymagania – są nie tylko efektowne, ale i wytrzymałe, dzięki czemu mamy pewność, że możemy użytkować je bez żadnych obaw.  

 

Bezpieczna balustrada ze stali nierdzewnej

Balustrady instalowane na zewnątrz budynków, zarówno te montowane przy schodach, jak i barierki tarasowe i balkonowe, mają za zadanie przede wszystkim chronić nas przed upadkiem z dużej wysokości. I w zasadzie to jest ich podstawowe przeznaczenie – zapewnienie naszego bezpieczeństwa podczas korzystania z balkonu. Nie jest jednak powiedziane, że przy okazji balustrady z nierdzewki nie mogą być efektowną i funkcjonalną ozdobą naszego tarasu. Wymagania inwestorów co do typów barierek zewnętrznych pokazują, że oprócz bezpieczeństwa najbardziej zależy nam na tym, żeby balustrada była przy okazji prosta, a zarazem na tyle designerska, aby przyciągała wzrok i zdobiła nasz dom.

Poszukując stylowych, a zarazem bardzo bezpiecznych i wytrzymałych balustrad zewnętrznych, warto zastanowić się nad ofertą firm, które produkują balustrady ze stali nierdzewnej. Są one nie tylko odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, rdzę i zabrudzenia, ale i dzięki nowoczesnym sposobom montażu i zabezpieczenia również bardzo bezpieczne. 

 

Balustrada balkonowa z nierdzewki – wymogi 

Prawidłowo zamontowana balustrada balkonowa ze stali nierdzewnej powinna być nie tylko skonstruowana, ale i zamontowana zgodnie z wymogami technicznymi. Chodzi tu przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo – balustrada i barierka zewnętrzna instalowana jest przecież zazwyczaj na dużej wysokości, dlatego nie możemy sobie pozwolić na nawet najmniejsze ryzyko upadku. Wszystkie wymogi stawiane tego typu konstrukcjom użytkowym są warunkowane różnymi zmiennymi. W przypadku balustrady balkonowej chodzi przede wszystkim o wielkość i wysokość balustrady, które są ustalane dla konkretnego rodzaju i typu budynku.  

W przypadku budynków jednorodzinnych bezpieczna wysokość balustrady to minimum 90 cm. Dla budynków użyteczności publicznej ta wysokość została ustalona na co najmniej 110 cm. Dla balustrad zamontowanych przy schodach i na balkonach w budynkach użyteczności publicznej dyspozycją jest także montowanie dodatkowych barierek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych – na wysokości 90 cm. W każdym przypadku, bez względu na rodzaj balustrady i typ zabudowania, w którym została zamontowana barierka, balustrada musi być zakończona bezpieczną poręczą ułatwiającą poruszanie się po schodach i korzystanie z tarasu i balkonu. Instalując balustradę ze stali nierdzewnej, szczególnie tę wykonaną ze stalowych tralek, musimy też pamiętać o prawidłowej odległości pomiędzy pojedynczymi słupkami z nierdzewki. Prześwit pomiędzy tralkami może wynosić maksymalnie 20 cm w przypadku balustrady zamontowanej w budynku użyteczności zbiorowej i 12 cm w przypadku domów jednorodzinnych i zabudowań wielorodzinnych. 

 

Balustrada stalowa na balkon – jaka stal najlepsza? 

Balustrady ze stali nierdzewnej wiodą obecnie prym wśród tego typu obiektów użytkowych. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko stalowej elegancji połączonej z nowoczesną linią, ale przede wszystkim możliwościom, jakie daje stal nierdzewna. Balustrada z nierdzewki jest nie tylko odporna na korozje, co jest niezwykle istotne w przypadku barierek montowanych przy balkonach, ale i niezwykle wytrzymała. Odporność balustrady stalowej daje się poznać nie tylko po jej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, ale możliwościach udźwigu – stal nierdzewna jest dużo bardziej wytrzymała i niezawodna niż drewno. Z tego względu balustrady ze stali nierdzewiejącej są też bardziej opłacalne. Drugim popularnym typem balustrady zewnętrznej są balustrady ze stali zwykłej, choć one nie wykazują już takich wskaźników wytrzymałościowych jak barierki z nierdzewki. Zaleca się, żeby balustrady ze stali tego typu montować raczej w pomieszczeniach – wówczas będziemy mieć pewność, że nie będą narażone na działanie opadów atmosferycznych, a tym samym nie będą rdzewiały. Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na montaż barierki z żelaza na balkonie, musimy pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach stali przez korozją. 

Zobacz również

Krokomierz na rękę i w telefonie – jak działa krokomierz?

Krokomierz na rękę i w telefonie – jak działa krokomierz?

Krokomierz to proste urządzenie, które ma za zadanie liczyć nasze kroki. Jest to świetny wybór dla…
Strony internetowe – wszystko co musisz wiedzieć

Strony internetowe – wszystko co musisz wiedzieć

Dlaczego potrzebujemy strony internetowej i jak może ona pomóc Witryny internetowe to potężne narzędzie stworzone dla…
Najlepsze sposoby na rozpoczęcie korzystania z mediów społecznościowych dla Twojej firmy

Najlepsze sposoby na rozpoczęcie korzystania z mediów społecznościowych dla Twojej firmy

Czym są kanały mediów społecznościowych? Jak się zmieniły? Kanały mediów społecznościowych mogą być potężnym i opłacalnym…