Balustrady z nierdzewki na zewnątrz

Balustrady z nierdzewki na zewnątrz

Balustrady montowane na balkonach powinny być nie tylko ładne, ale i bezpieczne. Z tego samego względu barierki na balkon musza być dostosowane do przepisów prawa budowlanego i spełniać normy bezpieczeństwa stawiane tego typu konstrukcjom użytkowym. Balustrady ze stali nierdzewnej spełniają te wymagania – są nie tylko efektowne, ale i wytrzymałe, dzięki czemu mamy pewność, że możemy użytkować je bez żadnych obaw.  

 

Bezpieczna balustrada ze stali nierdzewnej

Balustrady instalowane na zewnątrz budynków, zarówno te montowane przy schodach, jak i barierki tarasowe i balkonowe, mają za zadanie przede wszystkim chronić nas przed upadkiem z dużej wysokości. I w zasadzie to jest ich podstawowe przeznaczenie – zapewnienie naszego bezpieczeństwa podczas korzystania z balkonu. Nie jest jednak powiedziane, że przy okazji balustrady z nierdzewki nie mogą być efektowną i funkcjonalną ozdobą naszego tarasu. Wymagania inwestorów co do typów barierek zewnętrznych pokazują, że oprócz bezpieczeństwa najbardziej zależy nam na tym, żeby balustrada była przy okazji prosta, a zarazem na tyle designerska, aby przyciągała wzrok i zdobiła nasz dom.

Poszukując stylowych, a zarazem bardzo bezpiecznych i wytrzymałych balustrad zewnętrznych, warto zastanowić się nad ofertą firm, które produkują balustrady ze stali nierdzewnej. Są one nie tylko odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, rdzę i zabrudzenia, ale i dzięki nowoczesnym sposobom montażu i zabezpieczenia również bardzo bezpieczne. 

 

Balustrada balkonowa z nierdzewki – wymogi 

Prawidłowo zamontowana balustrada balkonowa ze stali nierdzewnej powinna być nie tylko skonstruowana, ale i zamontowana zgodnie z wymogami technicznymi. Chodzi tu przede wszystkim o nasze bezpieczeństwo – balustrada i barierka zewnętrzna instalowana jest przecież zazwyczaj na dużej wysokości, dlatego nie możemy sobie pozwolić na nawet najmniejsze ryzyko upadku. Wszystkie wymogi stawiane tego typu konstrukcjom użytkowym są warunkowane różnymi zmiennymi. W przypadku balustrady balkonowej chodzi przede wszystkim o wielkość i wysokość balustrady, które są ustalane dla konkretnego rodzaju i typu budynku.  

W przypadku budynków jednorodzinnych bezpieczna wysokość balustrady to minimum 90 cm. Dla budynków użyteczności publicznej ta wysokość została ustalona na co najmniej 110 cm. Dla balustrad zamontowanych przy schodach i na balkonach w budynkach użyteczności publicznej dyspozycją jest także montowanie dodatkowych barierek przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych – na wysokości 90 cm. W każdym przypadku, bez względu na rodzaj balustrady i typ zabudowania, w którym została zamontowana barierka, balustrada musi być zakończona bezpieczną poręczą ułatwiającą poruszanie się po schodach i korzystanie z tarasu i balkonu. Instalując balustradę ze stali nierdzewnej, szczególnie tę wykonaną ze stalowych tralek, musimy też pamiętać o prawidłowej odległości pomiędzy pojedynczymi słupkami z nierdzewki. Prześwit pomiędzy tralkami może wynosić maksymalnie 20 cm w przypadku balustrady zamontowanej w budynku użyteczności zbiorowej i 12 cm w przypadku domów jednorodzinnych i zabudowań wielorodzinnych. 

 

Balustrada stalowa na balkon – jaka stal najlepsza? 

Balustrady ze stali nierdzewnej wiodą obecnie prym wśród tego typu obiektów użytkowych. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko stalowej elegancji połączonej z nowoczesną linią, ale przede wszystkim możliwościom, jakie daje stal nierdzewna. Balustrada z nierdzewki jest nie tylko odporna na korozje, co jest niezwykle istotne w przypadku barierek montowanych przy balkonach, ale i niezwykle wytrzymała. Odporność balustrady stalowej daje się poznać nie tylko po jej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, ale możliwościach udźwigu – stal nierdzewna jest dużo bardziej wytrzymała i niezawodna niż drewno. Z tego względu balustrady ze stali nierdzewiejącej są też bardziej opłacalne. Drugim popularnym typem balustrady zewnętrznej są balustrady ze stali zwykłej, choć one nie wykazują już takich wskaźników wytrzymałościowych jak barierki z nierdzewki. Zaleca się, żeby balustrady ze stali tego typu montować raczej w pomieszczeniach – wówczas będziemy mieć pewność, że nie będą narażone na działanie opadów atmosferycznych, a tym samym nie będą rdzewiały. Jeżeli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na montaż barierki z żelaza na balkonie, musimy pamiętać o dodatkowych zabezpieczeniach stali przez korozją. 

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…