Co to jest transport chłodniczy? Na czym polega?

Co to jest transport chłodniczy? Na czym polega?

  • Biznes
  • 22 września, 2021
  • 7 minutes read

Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które nie mogą być przewożone w standardowy sposób. Warzywa, nabiał, mrożonki czy też kosmetyki to tylko niektóre kategorie towarów, które wymagają szczególnej troski. Inaczej utracą swoje właściwości. To dlatego objęte są transportem chłodniczym. Na czym on polega?

Transport chłodniczy – na czym polega? Rodzaje przewożonych towarów

 

Transport chłodniczy nie jest typowym rodzajem transportu. Polega on bowiem na przewożeniu towarów w specyficznych warunkach, z których najważniejszy to odpowiednio niska temperatura. Dzięki niej towary są w stanie zachować swoją świeżość, przydatność do spożycia oraz walory smakowe i zapachowe.

W ramach transportu chłodniczego najczęściej przewozi się:

  • warzywa i owoce,
  • kwiaty,
  • nabiał,
  • produkty garmażeryjne, mięso, ryby i owoce morza,
  • pieczywo (mrożone),
  • słodycze i ciasta,
  • mrożonki,
  • napoje,
  • kosmetyki,
  • niektóre chemikalia.

Transportu chłodniczego wymagają również leki, przy czym w ich przypadku zadbać należy nie tylko o niską temperaturę, ale również odpowiednią wilgotność powietrza. W przeciwnym razie mogą utracić swoje właściwości, a tym samym stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi.

Zasady transportu chłodniczego zostały określone w Ustawie o transporcie drogowym, a także w międzynarodowej umowie ATP o przewozie szybko psujących się artykułów żywnościowych […]. Zawarte w konwencji zapisy wskazują m.in., jakimi właściwościami izotermicznymi powinna charakteryzować się flota przewozowa.

Typy pojazdów wykorzystywanych podczas transportu chłodniczego

 

Transport chłodniczy nie mógłby być realizowany, gdyby nie specjalne pojazdy – chłodnie transportowe. To one odpowiadają bowiem za utrzymanie w przestrzeni załadunkowej właściwych warunków. Chłodnie można podzielić na trzy klasy:

  • klasa A – to chłodnie, które mogą osiągnąć temperaturę od 0 st. Celsjusza wzwyż,
  • klasa B – to grupa chłodni, które mogą osiągnąć temperaturę do – 10 st. Celsjusza,
  • klasa C – to chłodnie, które mogą osiągnąć temperaturę do – 20 st. Celsjusza.

Do najczęściej wykorzystywanych chłodni należą chłodnie typu doppelstock. Dają one możliwość transportu towarów na 2 poziomach. Wyposażone są bowiem w specjalny system regulowanych belek, które można łatwo zamontować i zdemontować, a także dostosowywać do wielkości ładunku. Popularne są również chłodnie wielogrodziowe. Pozwalają one uzyskać kilka stref o różnej temperaturze w obrębie jednej naczepy.

Transport chłodniczy – o jakie kwestie należy zadbać?

 

Odpowiedni typ chłodni to niejedyna kwestia, o którą należy zadbać, organizując transport chłodniczy. Konieczne jest również regularne mycie i dezynfekowanie pojazdów, co zagwarantuje odpowiedni poziom higieny. Trzeba również systematycznie sprawdzać stan techniczny samochodów.

Co więcej, pojazd musi zapewniać możliwość kontrolowania temperatury chłodni z kabiny kierowcy, a na jego wyposażeniu powinien znaleźć się termograf. To niewielkie urządzenie, które w wersji przenośnej pozwala monitorować temperaturę ładunku nie tylko podczas jego transportu, ale i magazynowania.

W nowych pojazdach chłodniczych termograf jest standardem. Zebrane przez sprzęt dane stanowią potwierdzenie, że firma prawidłowo wykonała usługę – realizowała transport w wymaganych warunkach. Mogą również stanowić dowód niedopełnienia obowiązków.

W przypadku transportów chłodniczych nie tylko przewóz powinien odbywać się w kontrolowanych warunkach, ale również załadunek, przeładunek i rozładunek towarów. W przeciwnym razie produkty mogą utracić swoje właściwości. Wymogi dotyczą również kierowców. Muszą oni dysponować aktualną książeczką zdrowia, a także być osobami odpowiedzialnymi i sumiennie wywiązującymi się ze swoich zadań.

Transport chłodniczy należy zatem powierzyć rzetelnej firmie logistycznej. Zadba ona o wszystkie szczegóły i dowiezie produkty na czas, zgodnie z wcześniej ustalonymi warunkami. Zapewni to wysoką jakość towarów.

 

Zobacz również

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Systemy awaryjne w windach i schodach ruchomych pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników. Sprawnie działające…
Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Wędki do łowienia na muchę ewoluowały znacząco na przestrzeni lat, a zaawansowane modele są teraz zaprojektowane…
Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia, znana również jako terapia światłem laserowym, jest formą leczenia wykorzystywaną w fizjoterapii, która stosuje promienie…