Czym zajmuje się seksuolog? Kiedy warto pomyśleć o wizycie?

Czym zajmuje się seksuolog? Kiedy warto pomyśleć o wizycie?

Usługi świadczone przez seksuologów cieszą się coraz większą popularnością. Jednak nie dlatego, że w polskim społeczeństwie nagle pojawiły się duże problemy z szeroko rozumianym życiem seksualnym, a w głównej mierze w wyniku większej świadomości tego typu spraw. Żeby dodatkowo ją poprawić, postanowiliśmy przygotować artykuł, który wyjaśni pracę tego specjalisty, a także wskaże sytuacje, kiedy warto się do niego zgłosić. Zapraszamy do lektury!

Seksuolog – jakie usługi oferuje?

 Jak sama nazwa wskazuje, seksuolog zajmuje się seksualnością swoich pacjentów. Jest to jednak definicja zbyt ogólne, dlatego dobrze będzie wymienić konkretne problemy, z jakimi możesz przyjść do gabinetu. Oczywiście trudno wskazać je wszystkie, dlatego skupiliśmy się na tych najważniejszych.

  • Pacjenci zdecydowanie najczęściej zgłaszają się z zaburzeniami seksualnymi. Tak naprawdę dotyczyć mogą wielu spraw – od problemów z popędem, brakiem satysfakcji ze współżycia, po trudności z erekcją, czy też uzyskaniem orgazmu. Rolą seksuologa jest znalezienie przyczyny zaburzenia, a także przygotowanie terapii, która pozwoli ją zwalczyć. W zależności od jej specyfiki, potrzebnych będzie kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt wizyt.
  • Seks jest bardzo ważny dla relacji między partnerami. Jeśli więc pojawia się problem, wizyta u specjalisty może okazać się niezbędną pomocą w ratowaniu związku. Terapia w takich sytuacjach często skupia się na nauce komunikowania swoich potrzeb, a także radzeniu sobie z przeszkodami, które nie pozwalają osiągnąć odpowiedniego poziomu satysfakcji.
  • Terapia dotyczyć może również seksoholizmu, który występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Uzależnienie od seksu ma różne przyczyny, dlatego podstawowym zadaniem seksuologa okaże się ich odkrycie. Dalsza terapia skupi się natomiast na nauce właściwego nawiązywania relacji i radzenia sobie z nałogiem.

 

Oczywiście powodów, dla których warto przyjść do seksuologa, jest znacznie więcej. Jeżeli nie odczuwasz satysfakcji z życia seksualnego, zmagasz się z brakiem popędu, trudnościami w uzyskaniu erekcji, orgazmu lub też masz do czynienia z innymi problemami, umów wizytę. Rozmowa z fachowcem pozwoli Ci odkryć, co jest nie tak, opracowana zostanie również terapia, dzięki której wypracujesz niezbędne mechanizmy, „przegadasz” całą sprawę i wraz z partnerem bądź partnerką znajdziesz rozwiązanie pozytywnie wpływające na Wasze relacje.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

 Choć świadomość seksualności w polskim społeczeństwie rośnie, nadal sporo osób boi się wizyty u specjalisty. Źródłem obaw jest przeważnie niewiedza, a także szereg błędnych przekonań, które budują nierealistyczny obraz tego, czym zajmuje się seksuolog i kiedy tak naprawdę jest potrzebny.

Pamiętaj, że masz do czynienia z fachowcem, przed którym nie musisz wstydzić się swoich problemów. Podczas pierwszej wizyty zada on kilka pytań zapoznawczych. Ich celem jest określenie specyfiki ewentualnych zaburzeń, jak również zbudowanie relacji opartej na zaufaniu i szacunku. Jakie mogą być to pytania? Najczęściej dotyczą one stanu zdrowia pacjenta, jego aktualnych i przeszłych doświadczeń seksualnych, a także orientacji bądź przekonań. W trakcie pierwszego spotkania możesz również wyjaśnić, czego dotyczą wszelkie trudności, z którymi się borykasz i jak wpływają one na Twoje codzienne życie.

W trakcie rozmowy specjalista zaproponuje terapię i metody leczenia. W zależności od ustaleń, kolejne wizyty mogą skupić się na edukacji seksualnej, wypracowywaniu odpowiednich mechanizmów, czy też współpracy między partnerami.

Pomoc seksuologa może okazać się bardzo potrzebne w wielu sytuacjach. Dzięki niej nie tylko znajdziesz źródło problemów, ale również nauczysz się radzenia sobie z nimi. Wszystko to poprawi jakość Twojego związku, a także stanie się sposobem na budowę zdrowych relacji z partnerką lub partnerem. 

źródło: Poradnia Psychologiczna Warszawa – Dla Dobra Umysłu

Zobacz również

Alternatywy dla ochrony patentowej: Rozważ swoje opcje przed decyzją

Alternatywy dla ochrony patentowej: Rozważ swoje opcje przed decyzją

Własność intelektualna (IP) to ogół praw wynikających z działalności intelektualnej w przemyśle, nauce, literaturze i sztuce.…
Jak zorganizować nadzór inwestorski na budowie?

Jak zorganizować nadzór inwestorski na budowie?

Nadzór inwestorski to jeden z najważniejszych elementów procesu budowlanego. Pozwala on na kontrolowanie jakości prac, ich…
Komputerowe badanie stóp: Przewodnik po skutecznej diagnostyce

Komputerowe badanie stóp: Przewodnik po skutecznej diagnostyce

Komputerowe badanie stóp to zaawansowana metoda diagnostyczna, która wykorzystuje nowoczesne technologie do oceny biomechaniki stóp. Jest…