Jak rozpoznać stres szkolny u dziecka?

Jak rozpoznać stres szkolny u dziecka?

Stres szkolny jest dość powszechnym zjawiskiem u dzieci w każdym wieku. Negatywne emocje towarzyszące dzieciom przez dłuższy czas mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje. Zadaniem rodziców jest obserwowanie i reagowanie, gdy coś zaczyna odbiegać od normy. Skąd bierze się stres szkolny u dzieci? Jak go rozpoznać i co należy zrobić, aby pomóc dziecku?

Dlaczego dzieci przeżywają stres w szkole?

Stres ma szkodliwy wpływ nie tylko na psychikę, ale i ciało. Dzieci i młodzież niestety często stają w obliczu sytuacji w szkole, które je przytłaczają. Stres może się pojawić w chwili, gdy na dzieci jest nałożonych za dużo obowiązków. Wówczas czują się przytłoczone i nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Często problemem jest też presja związana z nauką i dobrymi ocenami. Obawiają się reakcji rodziców, ale także reakcji kolegów z klasy, którzy mogliby uznać je za mniej inteligentne. Kwestia zdania do następnej klasy jest również częścią stresu związanego z wynikami. Presja na osiąganie wyników jest odczuwana przez dzieci już nawet w wieku przedszkolnym. Stres szkolny oznacza też stres społeczny. Dziecko może czuć się wykluczone w środowisku szkolnym i często boi się też przyznać rodzicom, że czegoś nie rozumie. W wielu tych przypadkach niezbędna jest psychoterapia dla dzieci, która pomaga rozwiązać wszystkie problemy.

Jak można rozpoznać stres szkolny u dzieci?

Choć dzieci odczuwają stres w szkole dosyć często, nie zawsze ujawniają swoje emocje. To w konsekwencji może prowadzić do problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Często objawami stresu szkolnego są zaburzenia snu, bóle głowy i brzucha, jak również problemy z koncentracją. Mogą pojawić się też zaburzenia odżywiania – całkowita rezygnacja z jedzenia lub objadanie. Stres szkolny przejawia się też słabszymi osiągnięciami w nauce, koszmarami i wycofaniem społecznym. Dziecko ma mniejsze poczucie własnej wartości i może zachowywać się agresywnie. Niestety w wielu przypadkach pojawia się też depresja. Dlatego ważne jest to, aby reagować odpowiednio szybko. Dotyczy to zarówno rodziców jak i nauczycieli, którzy nie powinni ignorować żadnych sygnałów ostrzegawczych. Szybka reakcja może sprawić, że psychoterapia dla dzieci nie będzie konieczna.

Jak wspierać dzieci?

U wielu dzieci występuje długotrwały dyskomfort psychiczny i fizyczny związany ze stresem, czego nie wolno lekceważyć. Rodzice przede wszystkim powinni rozmawiać ze swoimi dziećmi i utrzymywać z nimi bliskie kontakty. W żadnym wypadku nie wolno wywoływać presji. W ciężkich chwilach najważniejsze jest potraktowanie stresu poważnie i zrobienie wszystkiego, aby pomóc. Rozwiązaniem może być psychoterapia dla dzieci, podczas której psychoterapeuta motywuje, wzmacnia poczucie wartości i pokazuje, jak radzić sobie ze stresem. Najważniejsze jest jednak to, aby dzieci nie były karane przez rodziców, na przykład za słabe wyniki w nauce. Taka postawa może doprowadzić do tego, że dziecko jeszcze bardziej zamknie się w sobie.

Niestety stres szkolny pojawia się u dzieci coraz częściej. Rodzice bardzo często są zabiegani i nie widzą, że z ich pociechami dzieje się coś złego. Pewne jest to, że nie wolno lekceważyć nawet drobnych sygnałów. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie zarówno w domu, jak i w szkole.

Zobacz również

Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto je znać?

Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto…

Niszczenie danych to procedura, którą należy przeprowadzać zgodnie z prawem. Inaczej nie zapewni informacjom należytej ochrony.…
Jakie usługi powinien oferować magazyn dla branży e-commerce?

Jakie usługi powinien oferować magazyn dla branży e-commerce?

Branża e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie i stale poszukuje rozwiązań wspierających swoją działalność. Na co zwrócić…
Jakie są procedury celne i regulacje związane z transportem kolejowym do Kazachstanu?

Jakie są procedury celne i regulacje związane z transportem kolejowym do Kazachstanu?

Transport kolejowy to dynamicznie rozwijający się sposób przewozu towarów między Polską a Kazachstanem, który oferuje zarówno…