Jak zoptymalizować procesy magazynowe?
- Biznes
- 22 września, 2021
- 6 minutes read
Zwiększa efektywność działania magazynu, usprawnia funkcjonowanie łańcucha dostaw oraz minimalizuje koszty. Optymalizacja procesów magazynowych, bo o niej mowa, przynosi wiele pozytywnych rezultatów. Nic więc dziwnego, że wiele firm decyduje się na jej wdrożenie. Jakie zmiany warto wprowadzić w szczególności? Od czego zacząć?
Logistyka magazynowa – rodzaje strategii. Od czego zacząć optymalizację?
Optymalizacja procesów magazynowych to złożony proces. Żeby usprawniła funkcjonowanie przedsiębiorstwa, warto zacząć od zdefiniowania indywidualnej strategii logistycznej dla magazynu. W zależności od wielkości przedsiębiorstwa, a co za tym idzie stopnia złożoności podejmowanych operacji logistycznych, wyróżnić można różne strategie zarządzania magazynem.
- Logistyka magazynowa w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest realizowana przez firmy, które wykonują do 50 zamówień w ciągu dnia. W jej przypadku kompletacja realizowana jest etapami, najczęściej przez pracowników wielozadaniowych, którzy zajmują się wieloma operacjami magazynowymi – odbierają towary, przynoszą je z miejsca składowania, kompletują i pakują przesyłki.
- Logistyka magazynowa w dużych przedsiębiorstwach. Jest wykorzystywana w firmach, które wykonują od 50 do 1000 zamówień w ciągu dnia. Wówczas kompletacja jest wykonywana falami i przez pracowników, którzy w obrębie stacji roboczej wykonują konkretne zadania.
- Logistyka przemysłowa. Jest realizowana w firmach, które wykonują więcej niż 1000 zamówień dziennie. Żeby móc sprawnie je obsługiwać, najczęściej decydują się na zastosowanie systemu zarządzania magazynem WMS, który koordynuje pracą poszczególnych stanowisk.
Outsourcing logistyki magazynowej sposobem na optymalizację procesów
Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa logistyka magazynowa może być realizowana także przez zewnętrzny podmiot. Outsourcing logistyki magazynowej to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, zwłaszcza przez firmy z branży e-commerce. W jego ramach przedsiębiorstwo powierza część lub całość operacji zewnętrznemu podmiotowi.
Strategia ta przynosi firmom wymierne rezultaty. Przede wszystkim daje dostęp m.in. do fachowej wiedzy, specjalistycznych usług wysokiej jakości i profesjonalnych systemów informatycznych. Wszystko to pozwala zoptymalizować procesy toczące się wewnątrz magazynu. Redukuje również koszty jego funkcjonowania. Dodatkowo sprawia, że przedsiębiorca może przesunąć zasoby firmowe i skoncentrować je na innych aspektach działalności.
W przypadku outsourcingu logistyki magazynowej istotną kwestią jest wybór dostawcy usług. Musi to być rzetelna firma z doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku. Dzięki bogatemu know-how będzie bowiem wiedzieć, jak dostosować się do indywidualnych potrzeb Twojego biznesu.
Optymalizacja procesów magazynowych – jakie działania jej sprzyjają?
Niezależnie od tego, jaką strategię logistyczną realizuje Twoje przedsiębiorstwo, aby zoptymalizować procesy magazynowe, w pierwszej kolejności warto wyznaczyć osobę (a w przypadku dużych firm – zespół), która będzie koordynować proces wdrażania usprawnień. Dzięki temu wprowadzane zmiany będą zbieżne z celami organizacji.
Żeby usprawnić pracę magazynu, trzeba zadbać przede wszystkim o jego odpowiedni układ i podzielenie go na kilka sfer. W połączeniu z odpowiednim składowaniem ładunków (wg przyjętej przez przedsiębiorstwo metodologii) ułatwi to zarządzanie przepływem towarów.
Warto również zidentyfikować te obszary w magazynie, które można zautomatyzować. Nie w każdym jednak przypadku automatyzacja będzie opłacalna i efektywna. Dlatego najpierw należy przeanalizować procesy logistyczne toczące się w magazynie, a dopiero potem podjąć decyzję o wprowadzeniu usprawnień.
Optymalizacja procesów magazynowych to źródło wielu korzyści dla firmy, m.in. redukuje koszty jego funkcjonowania, a także usprawnia obsługę klienta. Nic więc dziwnego, że wiele przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie zmian. Dzięki nim mogą bowiem osiągnąć przewagę konkurencyjną na rynku.