Jak zorganizować nadzór inwestorski na budowie?
- Biznes
- 11 grudnia, 2024
- 6 minutes read
Nadzór inwestorski to jeden z najważniejszych elementów procesu budowlanego. Pozwala on na kontrolowanie jakości prac, ich zgodności z projektem oraz terminowości realizacji inwestycji. Dobrze zorganizowany nadzór to gwarancja, że budowa będzie wykonana zarówno zgodnie z oczekiwaniami inwestora, jak i przepisami prawa oraz z założonym budżetem. Sprawdź, jak skutecznie zorganizować nadzór inwestorski na budowie.
Czym jest nadzór inwestorski?
Nadzór inwestorski to zespół działań, których celem jest kontrola realizacji projektu budowlanego. Nadzór inwestorski realizowany jest w imieniu inwestora, a jego zadaniem jest dbałość o zgodność prac z dokumentacją techniczną, przepisami prawa budowlanego oraz zasadami sztuki budowlanej. Nadzór inwestorski może być realizowany przez inspektora nadzoru inwestorskiego. Jest to osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane oraz wiedzę techniczną w danej dziedzinie.
Obowiązek powołania inspektora nadzoru inwestorskiego opisany jest w przepisach prawa budowlanego. Dotyczy on budowy, takich obiektów, jak:
- budynki użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze wynoszącej 2500 m3 i więcej,
- obiekty wpisane do rejestru zabytków,
- budynki o wysokości wyższej niż 15 m,
- obiekty z pomieszczeniami zagrożonymi wybuchem,
- mosty,
- budynki powstające na obszarach, gdzie występują szkody górnicze.
Zgodnie z prawem budowlanym w innych przypadkach nadzór inwestorski jest opcjonalny, jednakże zaleca się jego stosowanie zwłaszcza przy dużych lub skomplikowanych projektach.
Kto może zostać inspektorem nadzoru inwestorskiego?
Inspektorem nadzoru inwestorskiego może zostać osoba fizyczna lub prawna, która posiada stosowane uprawienia budowlane. Co to oznacza? Nadzór budowlany musi mieć kwalifikacje w specjalności związanej z inwestycją — mogą to być uprawnienia elektryczne, sanitarne czy konstrukcyjno-budowlane. W związku z tym, że inspektor trzyma pieczę zazwyczaj nad trudnymi i dużymi inwestycjami, musi posiadać stosowne doświadczenie zawodowe. Im większa wiedza i praktyka inspektora, tym lepiej poradzi sobie z wyzwaniami na budowie. Warto także korzystać z usług osób, które posiadają stosowne rekomendacje z innych realizacji.
Jakie są zadania inspektowa nadzoru inwestorskiego? Wszystkie obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego powinny być zawarte w umowie z inwestorem. Najczęściej do zadań inspektora należy:
- kontrola jakości i zgodności wykonywanych prac z dokumentacją projektową,
- weryfikacja wykorzystanych materiałów budowlanych,
- kontrola terminowości realizacji prac zgodnie z harmonogramem,
- uczestnictwo w odbiorach częściowych i końcowych robót budowlanych,
- prowadzenie dokumentacji budowy, w tym protokołów i raportów.
Inspektor nadzoru inwestorskiego powinien regularnie odwiedzać plac budowy. Jego obecność jest istotna szczególnie w kluczowych momentach realizacji inwestycji. Jednocześnie częstotliwość jego wizyt na budowie powinna być uzależniona od skali i tempa realizacji projektu. Na terenie budowy powinien być obecny podczas rozpoczynania prac ziemnych, wylewania fundamentów, wykonywania konstrukcji nośnych czy realizacji prac wykończeniowych.
Inwestor musi pamiętać, że w sytuacjach, kiedy powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego jest wymagane przepisami, to dane wybranego inspektora należy zgłosić do właściwego nadzoru budowlanego. Najczęściej robi się to na etapie składania zgłoszenia budowy lub wniosku o pozwolenie na budowę.
Jakie są korzyści z nadzoru inwestorskiego
Inspektor nadzoru dba o to, aby wszystkie prace były wykonywane zgodnie z dokumentacją techniczną, przepisami prawa i zasadami sztuki budowlanej dlatego daje on gwarancję jakości wykonanych prac. Inspektor nadzoru inwestorskiego pilnuje także, aby inwestycja była zgodna z przepisami prawa budowlanego, co minimalizuje ryzyko problemów formalnych. Jednocześnie jego obowiązkiem jest kontrola kosztów. W rezultacie pozwala to uniknąć niepotrzebnych wydatków wynikających z błędów wykonawczych, zakupu niewłaściwych materiałów czy opóźnień w realizacji. Nadzór inwestorski jest szczególnie ważny, gdy inwestor nie posiada wiedzy technicznej lub nie ma możliwości stałego nadzorowania prac. Doświadczony inspektor będzie gwarantem ochrony interesów inwestora.
źródło: b4PM Zarządzanie Projektami