Jaką funkcję pełnią słupki do znaków drogowych?

Jaką funkcję pełnią słupki do znaków drogowych?

Słupki drogowe z możliwością zamontowania znaku na szczycie są często spotykane na polskich drogach. Pełnią różne funkcje w zależności od miejsca, w jakim zostają ustawione, i znaku, jaki jest umieszczony na ich zwieńczeniu. Najważniejsze z funkcji opiszemy w poniższym tekście. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć zastosowanie i idealne miejsce do umieszczenia słupków do znaków drogowych nie tylko na drogach.

Cechy słupków do znaków drogowych

Słupki do znaków drogowych w polskim kodeksie drogowym mają oznaczenie U-5 i U-5B. Mają kształt walca, czasem lekko rozchodzącego się u góry, bądź stożka. W najpopularniejszym wariancie mają kolor żółto-pomarańczowy i pasy odblaskowe. Ta charakterystyka powoduje, że ich zauważenie jest dużo łatwiejsze również po zmroku oraz we mgle i deszczu. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo na drogach. Materiał, z jakiego są wykonane słupki drogowe, czyli polietylen, jest trwały, odporny na zniszczenie i na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Znak drogowy na słupkach U-5 i U-05b umieszcza się na ich szczycie. Najczęściej są to znaki zakazu lub nakazu, głównie znak C-9 – nakaz jazdy z prawej strony znaku, i C-10 – nakaz jazdy z lewej strony znaku, oraz B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach i B2 – zakaz wjazdu. Słupki drogowe tego typu nie są mobilne. Montuje się je na stałe do podłoża za pomocą specjalnych śrub montażowych. Z tego powodu nazywane są także słupkami blokującymi lub słupkami przeszkodowymi. Kupując słupki do znaków drogowych, warto zwrócić uwagę, czy mają certyfikat – Krajową Deklarację Zgodności. To dokument dopuszczający słupki do użytku na polskich drogach i zapewniający najwyższą jakość wykonania oraz bezpieczeństwo.

Funkcje słupków do znaków drogowych

Słupki do znaków drogowych pełnią na jezdni kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim mają za zadanie przekazywać informacje o organizacji ruchu i jego zasadach przy użyciu znaku umieszczonego na szczycie. Ułatwia to jazdę po drogach oraz sprawia, że jest bezpieczniejsza, również dla poruszających się po drodze i w jej sąsiedztwie pieszych. Oprócz tego słupki do znaków drogowych ograniczają możliwość przejazdu samochodów. Właśnie z tego powodu są często nazywane słupkami blokującymi lub słupkami przeszkodowymi.

Stosuje się je do oznaczania przeszkód na jezdni, przede wszystkim barier rozdzielających pasy ruchu, wyznaczających azyle dla pieszych, miejsca początku pasów dzielących jezdnie czy wysepki wyodrębnione krawężnikami. Często na drogach dwukierunkowych słupki drogowe do znaków umieszcza się na obydwu końcach wysepek kanalizujących ruch. Innymi słowy wykorzystuje się je do oznaczenia przeszkód oraz elementów infrastruktury na drodze. Najczęściej używane w terenie zabudowanym, służą do oznaczania stałych przeszkód na jezdni.

Zobacz również

Krokomierz na rękę i w telefonie – jak działa krokomierz?

Krokomierz na rękę i w telefonie – jak działa krokomierz?

Krokomierz to proste urządzenie, które ma za zadanie liczyć nasze kroki. Jest to świetny wybór dla…
Strony internetowe – wszystko co musisz wiedzieć

Strony internetowe – wszystko co musisz wiedzieć

Dlaczego potrzebujemy strony internetowej i jak może ona pomóc Witryny internetowe to potężne narzędzie stworzone dla…
Najlepsze sposoby na rozpoczęcie korzystania z mediów społecznościowych dla Twojej firmy

Najlepsze sposoby na rozpoczęcie korzystania z mediów społecznościowych dla Twojej firmy

Czym są kanały mediów społecznościowych? Jak się zmieniły? Kanały mediów społecznościowych mogą być potężnym i opłacalnym…