Kiedy najlepiej tankować zbiornik na gaz propan?

Kiedy najlepiej tankować zbiornik na gaz propan?

Tankowanie samochodu ciężko jest zaplanować. Musimy kupić paliwo, kiedy zaczyna go brakować, jeżeli nadal chcemy jeździć autem. Jednak nieco inaczej jest w przypadku zakupu materiału opałowego. A właśnie takim materiałem jest gaz propan. Czy więc możemy zaplanować tankowanie propanu, tak aby na tym zaoszczędzić? Jak najbardziej! Podpowiadamy jak to zrobić i kiedy tankować gaz, aby nie przepłacać.

Zmienność cen gazu propan w ciągu roku

Nic na świecie nie jest stałe, a już w szczególności ceny produktów. Z pewnością dla nikogo nie jest to żadna nowość. I w przypadku cen propanu również nie możemy spodziewać się całkowitej stałości. Jednak tę zmienność cechuje pewna powtarzalność.

Ceny gazu każdego roku rosną i spadają w pewnym określonym rytmie. Jest on wyznaczany przez zmieniający się popyt na paliwa opałowe, a więc bezpośrednio przez rozpoczęcie i zakończenie sezonu grzewczego. Każdego roku w okolicy jesieni ceny gazu propan nieznacznie rosną. Podwyżki nie są spektakularne, jednak kiedy tankujemy do pełna duży zbiornik o pojemności 2700 litrów to już kilka groszy może zrobić sporą różnicę. Dlatego tankowanie w tym okresie to opcja dla spóźnialskich i zapominalskich.

Przezorni i chcący nieco zaoszczędzić na ogrzewaniu powinni zaopatrywać się w gaz płynny propan w sezonie wiosenno-letnim. Wtedy koszt zakupu propanu spada i można go kupić w naprawdę atrakcyjnych cenach. Warto wiedzieć o tej zależności i celować z zakupem propanu w czas, kiedy paliwo jest najtańsze. Może to być źródłem znacznych oszczędności i tym samym obniżenia kosztów ogrzewania.

Czasem użytkownicy instalacji zbiornikowych na gaz propan obawiają się, że tańsze paliwo wiąże się z jego niższą jakością i wydajnością spalania. Sprawia to, że niepotrzebnie przepłacają wierząc, że kupują lepszy jakościowo produkt. Jednak nie jest to prawdą. Spadek i wzrost cen wynika wyłącznie z rynkowych zależności pomiędzy popytem a podażą. Tym samym, kiedy zapotrzebowanie na gaz jest większe, dystrybutorzy i producenci surowca zwiększają jego cenę. Kiedy wraz z zakończeniem sezonu grzewczego popyt na opał spada, maleją również ceny rynkowe propanu. Ale czy planowanie tankowania zbiornika na gaz rzeczywiście jest takie proste?

Jak zaplanować tankowanie zbiornika na gaz propan?

Wbrew pozorom planowanie tankowania zbiornika na propan nie jest wcale takie trudne. Użytkownicy zbiornikowych instalacji gazowych obawiają się, że zużycie gazu będzie ciężkie do przewidzenia, a tym samym trudno będzie tankować propan zawsze po najniższej cenie. Nie jest to jednak do końca prawda. Planowanie tankowania zbiornika warto rozpocząć już na etapie budowy instalacji gazowej. Odbywa się to poprzez dobór odpowiedniej pojemności zbiornika do wielkości domu i przewidywanego zużycia gazu. Tym samym wybieramy zbiornik, który będziemy mogli tankować raz do roku, a więc jego pojemność pokryje zapotrzebowanie na gaz przez okrągłe 12 miesięcy. Spowoduje to, że bez obaw będziemy tankować propan wtedy, kiedy będzie nam to pasowało, a nie kiedy zostaniemy do tego zmuszeni brakiem surowca opałowego.

W doborze właściwej pojemności zbiornika z pewnością pomogą specjaliści zajmujący się montażem instalacji i sprzedażą zbiorników. Przyjmuje się jednak, że dla domów o powierzchni około 150m2 najbardziej optymalne są zbiorniki mieszczące 2700 litrów propanu. Oczywiście nie ma nic złego w dotankowaniu zbiornika po wyższej cenie. Z pewnością nie przyniesie to ogromnej szkody naszemu budżetowi. Jednak mając na uwadze względy ekonomiczne, zdecydowanie lepiej jest pełną pojemność zbiornika uzupełniać w okresie spadku cen.

Kiedy najlepiej tankować propan?

Mając już tę wiedzę, staje się dosyć jasne, kiedy przypada najlepszy moment na tankowanie gazu propan. Jest to czas w okresie wiosenno-letnim, a więc poza sezonem grzewczym, gwarantujący najniższe ceny rynkowe gazu. Warto wiedzieć, że nie jest to nic niezwykłego. Podobnie dzieje się z innymi surowcami opałowymi. Różnica jednak polega na tym, że ceny gazu propan po zakończeniu sezonu grzewczego zawsze spadają na poprzedni, niski poziom. Dzięki temu od wielu lat utrzymują się na bardzo atrakcyjnej dla użytkowników stopie. Tym samym inwestowanie w zbiornikowe instalacje gazowe jest dość pewne i daje swego rodzaju gwarancję cen ogrzewania. Żadne inne paliwo opałowe nie może poszczycić się czymś podobnym. Warto więc inwestować w ogrzewanie na propan i każdego roku cieszyć się tanim ogrzewaniem.

 

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…