Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych. Poznamy ich zasadę działania, różne rodzaje oraz ich zastosowania, abyś mógł wybrać odpowiedni kompresor do swoich potrzeb.

Sprężarki olejowe to najpopularniejszy z rodzajów kompresorów, które wykorzystują olej jako czynnik smarujący, uszczelniający i chłodzący. Urządzenia takie znajdują zastosowanie zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i profesjonalnych. Kompresory olejowe często są dostępne w wersjach stacjonarnych i mobilnych, ze zbiornikiem ciśnieniowym, a nawet w wersjach ze zintegrowanym osuszaczem powietrza. Maszyny te oferują szeroki zakres ciśnienia roboczego oraz bardzo zróżnicowaną wydajność pozwalającą zasilać procesy o charakterze profesjonalnym, jak i urządzenia dedykowane zastosowaniom przemysłowym o wysokich wymaganiach w zakresie wydajności. 

Podział na kompresory tłokowe i sprężarki śrubowe

Kompresory olejowe można podzielić głównie na dwa rodzaje: kompresory tłokowe i sprężarki śrubowe. Sprężarki tłokowe wykorzystują ruch tłoków do sprężania powietrza. Działa to na zasadzie ssania powietrza do cylindra, a następnie sprężania go poprzez ruch tłoka. Kompresory tłokowe są wydajne i sprawdzają się w zastosowaniach wymagających niewielkiego ciśnienia. W przypadku drugiego rodzaju kompresorów — czyli sprężarek śrubowych do kompresji powietrza stosuje się układ dwóch wirników śrubowych. Element sprężający wykorzystuje metodę zmniejszania objętości między wirnikami, co prowadzi do sprężania powietrza. Sprężarki te są bardziej efektywne w przypadku większych ciśnień i są często wybierane ze względu na swoją niezawodność i wydajność.

Rodzaje sprężarek olejowych

Na rynku dostępne są kompresory olejowe o szerokim spektrum funkcjonalności, dzięki czemu można je dostosować do wymagań każdego procesu produkcyjnego. W rezultacie możesz zdecydować się na sprężarki stacjonarne do posadowienia w sprężarkowni. Powszechnie wykorzystywane są także olejowe sprężarki mobilne, które można swobodnie przemieszczać. Urządzenia te wyposażone są w kółka lub osadzone na wózku, dzięki czemu możesz przemieszczać kompresor w miejsce, gdzie jest w danym momencie potrzebny. 

Kompresory olejowe, szczególnie te o mniejszej wydajności osadzone są często na zbiorniku ciśnieniowym. Zintegrowanie kompresora ze zbiornikiem sprężonego powietrza powoduje, że użytkownik może mieć stały dostęp do medium roboczego bez konieczności pracy urządzenia w trybie ciągłym. Rozwiązanie to jest także pomoce w przypadku skoków zapotrzebowania na medium robocze. Sprężarki olejowe dostępne są także w wersjach ze zintegrowanym osuszaczem, co pozwala uzyskać sprężone powietrze o oczekiwanym stopniu osuszenia. 

Warto podkreślić, że na rynek kompresorów olejowych oferuje także urządzenia, które zapewniają stałą lub zmienną wydajność. Sprężarki o stałej wydajności utrzymują stały przepływ powietrza, podczas gdy kompresory o zmiennej wydajności mogą dostosowywać swoją pracę do zmieniających się potrzeb, co pozwala na oszczędność energii.

Uzdatnianie sprężonego powietrza

Korzystanie w układach sprężonego powietrza kompresorów olejowych wymaga zastosowania systemów uzdatniania sprężonego medium. Sprężone powietrza wytworzone przez kompresory olejowe charakteryzuje się wysokim zanieczyszczeniem cząsteczkami oleju. Większość procesów produkcyjnych wymaga, choć częściowego oczyszczenia medium roboczego. Dlatego nieodzownym elementem układów sprężonego powietrza opartych na sprężarki olejowe jest układ uzdatniania składający się z separatorów cyklonowych, osuszaczy i systemów filtrów. Warto pamiętać, że układy te jako efekt uboczny wytwarzają duże ilości kondensatu wodno-olejowego, który musi podlegać specjalistycznej utylizacji.  

Dzięki tym podstawowym informacjom możesz lepiej zrozumieć zasadę działania i różne rodzaje kompresorów olejowych. Wybór odpowiedniego kompresora zależy od Twoich konkretnych potrzeb i warunków pracy, dlatego warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje przed podjęciem decyzji.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto je znać?

Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto…

Niszczenie danych to procedura, którą należy przeprowadzać zgodnie z prawem. Inaczej nie zapewni informacjom należytej ochrony.…