Krokomierz na rękę i w telefonie – jak działa krokomierz?

Krokomierz na rękę i w telefonie – jak działa krokomierz?

Krokomierz to proste urządzenie, które ma za zadanie liczyć nasze kroki. Jest to świetny wybór dla osób aktywnych fizycznie. Sprawdźmy zatem, jak działa krokomierz, i jakie jeszcze funkcje możemy w nim znaleźć!

 

Czym jest krokomierz?

Krokomierz to urządzenie, dzięki któremu możemy zmierzyć ilość kroków w ciągu dnia. Najczęściej można je spotkać w postaci zegarka bądź opaski, chociaż coraz częściej korzysta się z aplikacji na smartfony, które nie tylko zliczają nasze kroki, ale także podają nam wiele przydatnych informacji na temat parametrów naszego organizmu podczas wysiłku.

Jak działa krokomierz?

Tradycyjne krokomierze wyposażone są w specjalne wahadło na sprężynie, które przewodzi impulsy elektryczne. Podczas poruszania się wahadło w krokomierzu przemieszcza się i oddziałuje na styki układu wejściowego mikroprocesora. Dzięki temu urządzenie jest w stanie zliczać kroki, jakie wykonaliśmy.

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w GPS, dzięki któremu ustalana jest nasza lokalizacja i dystans, jaki przebyliśmy w ciągu dnia. Dodatkowo znajdziemy w nich także akcelerometr, który zapobiega zliczaniu dystansu podczas poruszania się pojazdami.

Dlaczego warto korzystać z krokomierza?

Licznik kroków na ręce czy w aplikacji na telefonie to świetny gadżet dla osób, które lubią aktywność fizyczną. Nie jest to rzecz przeznaczona jedynie dla sportowców – warto zaopatrzyć się w krokomierz, nawet będąc amatorem. Dzięki temu możemy na bieżąco monitorować naszą aktywność fizyczną, co może przełożyć się na polepszenie naszego zdrowia. 

Krokomierz to dobry wybór bez względu na wiek. Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), należy robić minimum 10000 kroków dziennie. Aktywność fizyczna przyspiesza spalanie nadmiarowego tłuszczu, obniża ciśnienie krwi czy pomaga utrzymać prawidłową wagę, dzięki czemu zmniejsza się szansa na wystąpienie chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, otyłość, czy choroby układu krążeniowego.

Rodzaje krokomierzy

Na rynku znajdziemy kilka różnych rodzajów krokomierzy, które przystosowane są do różnych grup docelowych. Warto więc przed zakupem dobrze rozeznać się na ten temat, aby pedometr spełniał nasze oczekiwania.

Krokomierz na pasku

Jest to najtańsze, a zarazem najprostsze rozwiązanie. Najczęściej urządzenia te wyposażone są jedynie w zliczanie kroków, chociaż w niektórych modelach mamy możliwość liczenia kalorii czy przebytego dystansu. Ze względu na niską cenę krokomierze te mogą być niedokładne i błędnie zliczać ilość wykonanych kroków.

W sklepach znajdziemy także sportowe zegarki, które wyposażone są w funkcje do monitorowania aktywności fizycznej. Ceny takich zegarków są jednak znacząco wyższe od zwykłych krokomierzy, jednak przekłada się to również na ich trwałość i dokładność.

Opaska z krokomierzem

Opaski sportowe są bardzo chętnie wybierane przez osoby, które chcą poprawić swoje zdrowie. Oprócz zliczania kroków posiadają szereg różnych funkcji jak:

  • Zegar z budzikiem oraz minutnikiem,
  • pulsometr,
  • monitorowanie jakości snu,
  • pomiar pokonanego dystansu,
  • i wiele więcej!

Sportowe opaski są popularne również przez swoją cenę – dobrej jakości opaskę możemy dostać już w cenie 200zł. Mamy również możliwość połączenia opaski z naszym telefonem, dzięki czemu możemy na niej odczytywać wiadomości czy odbierać powiadomienia push.

Opaski są też wygodne w użytkowaniu, przez co mogą być noszone na ręce 24 godziny na dobę. Większość modeli jest wodoodporna, dzięki czemu nie musimy zdejmować ich będąc na basenie, czy podczas kąpieli.

Aplikacje na smartfony

Jest to dobra opcja dla osób, które nie mają ochoty nosić ze sobą kolejnego gadżetu. W zależności od systemu operacyjnego na naszym smartfonie znajdziemy mnóstwo płatnych oraz darmowych aplikacji, dzięki którym możemy śledzić swoją aktywność fizyczną.

Oprócz zliczania kroków, w takich aplikacjach możemy znaleźć sporo innych funkcji jak licznik kalorii, śledzenie na mapie w czasie rzeczywistym, a nawet funkcje powiadomień przypominających o odpowiednim nawodnieniu, czy zachęcające do wykonywania ćwiczeń.

źródło: abfoto.pl – fotograficzny sklep online

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…