Oprawa muzyczna na pogrzebie świeckim i kościelnym – jakie są różnice?

Oprawa muzyczna na pogrzebie świeckim i kościelnym – jakie są różnice?

Oprawa muzyczna w trakcie ceremonii pogrzebowej ma na celu wprowadzić nastrój zadumy. Gwarantuje przy tym odpowiednią powagę i rangę wydarzenia. Nie mówiąc już o tym, że jest ona również elementem liturgii. W sieci często pojawiają się, czy oprawa muzyczna na pogrzebie kościelnym brzmi tak samo, jak w przypadku pochówku świeckiego. Postanowiliśmy ten temat zgłębić i przedstawić najważniejsze informacje.

Jak wygląda oprawa muzyczna na pogrzebie kościelnym?

 Na początek ceremonie tradycyjne, które w Polsce organizowane są najczęściej. Z racji kościelnego charakteru, muzyka na pogrzebie jest przeważnie bardzo poważna i podniosła. Jej wybór natomiast bywa w pewien sposób ograniczony. Musi bowiem koncentrować się wyłącznie na konkretnych, żałobnych pieśniach.

Przekłada się to również na dobór instrumentów. Poza organami w kościele w trakcie pochówku kościelnego wykorzystywana jest zazwyczaj trąbka, czasem też skrzypce i harfa. Co jednak istotne, oprawa muzyczna podczas tradycyjnych ceremonii nie musi być wyłącznie smutna. Odgrywane są ponadto utwory neutralne, a także o pozytywnym przekazie, związanym zazwyczaj z przyjęciem duszy zmarłego przez Boga i nadzieją na życie wieczne.

Czy pieśni pogrzebowe mogą zostać też odśpiewane? Tak, choć trzeba przyznać, że zdarza się to rzadko. Wiele zależy tutaj od woli zmarłego, postawy rodziny, jak również od dostępności osób, które są w stanie sprostać takiemu wyzwaniu.

Jak wygląda oprawa muzyczna na pogrzebie świeckim?

 Podstawową różnicą między pogrzebem świeckim a kościelnym w kontekście muzyki jest znacznie większa swoboda wyboru pieśni. Nie muszą mieć one charakteru kościelnego. Jeżeli zmarły miał życzenie, by w trakcie ceremonii odegrane zostały konkretne utwory, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby je spełnić. W przypadku pogrzebów świeckim możemy mówić o pewnej „modzie”, a więc o piosenkach, które odgrywane są szczególnie często. Spośród nich wymienić należy:

  • Marsz pogrzebowy – Fryderyk Chopin,
  • Requiem d-moll Lacrimosa – Wolfgang Amadeusz Mozart,
  • Back to black –  Amy Winehouse,
  • Lubię wracać tam, gdzie byłem – Zbigniew Wodecki,
  • Wiem, że nie wrócisz – Czesław Niemen,
  • Il Silenzio – Nini Rosso,
  • Hallelujah – Leonard Cohen,
  • Do Ciebie mamo – Violetta Villas,
  • Dłoń – Natalia Kukulska.

Ze względu na specyfikę niektórych piosenek wykorzystywanych jest więcej instrumentów. W trakcie ceremonii możemy usłyszeć pianino, skrzypce, gitarę, saksofon, trąbkę, czy wiolonczelę. A do tego dochodzi wokal – częściej niż w przypadku pochówku kościelnego.

Kto zajmuje się oprawą muzyczną? Gdzie szukać odpowiednich usług?

 Niezależnie od tego, czy organizujesz pogrzeb tradycyjny, czy świecki, potrzebujesz wsparcia podczas załatwienia wszystkich kluczowych spraw. Także tych związanych z oprawą muzyczną. Gdzie zatem szukać pomocy?

Gwarantuje ją dobry zakład pogrzebowy. Zajmie się on nie tylko przygotowaniami do pochówku, ale też takimi sprawami jak muzyka. Wiele firm działających na rynku współpracuje z profesjonalnymi muzykami, dzięki czemu są w stanie zadbać o wszystko do A do Z.

Z tego powodu tak istotne jest, aby podjąć dobrą decyzję i współpracować z zakładem pogrzebowym, który cieszy się uznaniem na rynku i dobrymi opiniami klientów. W ten sposób zyskujesz gwarancję, że oprawa muzyczna dobrze wpisze się w charakter ceremonii. Co więcej, możesz liczyć także wiele innych usług, między innymi takich jak:

  • wynajęcie sali pożegnań,
  • współpraca z mistrzem ceremonii (pogrzeby świeckie),
  • wypożyczenie ubrań,
  • wsparcie podczas załatwiania formalności (zasiłek pogrzebowy, negocjacje z zakładem ubezpieczeń itd.),
  • przygotowanie oprawy kwiatowej.

Jeżeli zależy Ci na tym, aby muzyka na pogrzebie spełniała konkretne wymagania i pasowała do charakteru ceremonii, koniecznie skorzystaj ze wsparcia sprawdzonych i cenionych podmiotów. Zagwarantują one nieocenioną pomoc na każdym etapie organizacji pochówku.

Zobacz również

Jakie są zalety sprzętu medycznego ze sprawdzonych źródeł? – Dlaczego warto inwestować w sprzęt medyczny od renomowanych dostawców

Jakie są zalety sprzętu medycznego ze sprawdzonych źródeł? – Dlaczego warto inwestować w sprzęt medyczny od…

Jakość sprzętu medycznego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności diagnozy, leczenia oraz monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Wysokiej…
Jak efektywnie wprowadzać nowości do oferty swojego sklepu? – Strategie

Jak efektywnie wprowadzać nowości do oferty swojego sklepu? – Strategie

Analiza rynku stanowi kluczowy element przy wprowadzaniu nowości do oferty sklepu. Zrozumienie aktualnych trendów, konkurencji oraz…
Alternatywy dla ochrony patentowej: Rozważ swoje opcje przed decyzją

Alternatywy dla ochrony patentowej: Rozważ swoje opcje przed decyzją

Własność intelektualna (IP) to ogół praw wynikających z działalności intelektualnej w przemyśle, nauce, literaturze i sztuce.…