Sprężarki w branży farmaceutycznej
- Technologie
- 27 września, 2021
- 6 minutes read
Sprężone powietrze na co dzień jest wykorzystywane w licznych branżach i różnych zakładach przemysłowych. Branża farmaceutyczna jest jedną z tych, gdzie wiele procesów produkcyjnych nie może odbyć się bez sprężarek powietrza. Dodatkowo urządzenia dedykowane tej branży muszą spełniać wyśrubowane wymagania dotyczące jakości wytwarzanego sprężonego powietrza. Do czego branża farmaceutyczna wykorzystuje sprężarki i jakich urządzeń potrzebuje? O tym wszystkim dowiecie się poniżej.
Jakość sprężonego powietrza w branży farmaceutycznej
Przemysł farmaceutyczny jest jedną z branż, w których wysoka jakość sprężonego powietrza jest szczególnie ważna. Większość procesów produkcyjnych wymaga zachowania sterylnej czystości. Nie można więc ryzykować, że zanieczyszczenia dostana się na linię produkcyjną za pośrednictwem systemu wytwarzania sprężonego powietrza. Większość zakładów zajmujących się różnorodnymi aspektami pracy i produkcji w branży farmaceutycznej wykazuje duże znaczenie dostaw czystego, pozbawionego zanieczyszczeń, bezolejowego sprężonego powietrza klasy „0”. Dodatkowo zalecane jest stosowanie sprężonego powietrza certyfikowanego międzynarodowymi standardami, takimi jak ISO 8573-1. Nie jest to standardem i też nie każde urządzenie jest w stanie sprostać tak wyśrubowanym oczekiwaniom klientów. Dlatego szczególnie istotny jest dobór kompresorów powietrza o cechach i parametrach gwarantujących najwyższą jakość sprężonego powietrza i dostarczają sprężone powietrze klasy „0”.
Branża farmaceutyczna najczęściej wykorzystuje sprężone powietrze w procesach produkcyjnych leków, suplementów diety czy opatrunków. Choć jakość dostarczanego powietrza ma największy wpływ na sterylność zakładów z branży farmaceutycznej, to nie jest to jedyny czynnik gwarantujący jej zachowanie. Należy pamiętać, że na sterylność wpływają również inne czynniki takie jak temperatura i wilgotność powietrza, ciśnienie lub redukcja prawdopodobieństwa dostawania się mikrozanieczyszczeń z zewnątrz do pomieszczeń produkcyjnych.
Zastosowanie sprężonego powietrza w branży farmaceutycznej
Branża farmaceutyczna stosuje sprężone powietrze na wielu etapach produkcji a jego zastosowanie jest niebywale szerokie. Jednak przede wszystkim sprężone powietrze pełni funkcję medium wykorzystywanego bezpośrednio w procesach produkcyjnych lekarstw i zapewnia odpowiednie, sterylne warunki do produkcji medykamentów. W bardziej konkretnym ujęciu sprężone powietrze w branży farmaceutycznej stosuje się w procesie powlekania tabletek, separowania produktów farmaceutycznych od niepożądanych składników, oczyszczaniu naczyń procesów produkcyjnych, wydzielania proporcji substancji zawartych w tabletkach powlekanych, szlifowania i wygładzania powierzchni tabletek lub innych substancji. Oprócz tego branża farmaceutyczna stosuje sprężone powietrze w czynnościach produkcyjnych dla zachowania sterylności procesów, do mieszania i przesypywania, a także do napełniania materiałów i substancji wykorzystywanych do produkcji leków. Sprężone powietrze stosuje się w branży farmaceutycznej także do napędzania i sterowania układami pneumatycznymi oraz do przedmuchiwania elementów maszyn i narzędzi produkcyjnych
Jakie sprężarki stosowane są w branży farmaceutycznej?
Branża farmaceutyczna ze względu na swoje specyficzne wymogi ograniczona jest do stosowania prawie wyłącznie sprężarek bezolejowych. Są to doskonałe, wydajne i oszczędne urządzenia, które jako jedyne na rynku są w stanie zagwarantować całkowicie bezolejowe sprężone powietrze klasy „0”. W powietrzu wytwarzanym przez kompresory olejowe, niezależnie od zastosowanych metod uzdatniania powietrza, zawsze znajdują się drobinki oleju, inne mikrocząsteczki i mikrozanieczyszczenia. Jest to absolutnie wykluczone w branży farmaceutycznej. Zanieczyszczenie produkcji mogłoby stanowić bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia osób przyjmujących tak wytwarzane leki. Dlatego do zastosowania w zakładach farmaceutycznych polecane są sprężarki bezolejowe. Gama tego typu urządzeń jest bardzo szeroka i bez trudu można dostosować je do prowadzonego rodzaju produkcji i trybu pracy.