Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

Suplementy diety – rodzaje, definicje, czy pomagają?

Suplementy diety to produkty, po które sięga coraz szersze grono Polaków a półki w aptekach wręcz uginają się od coraz to nowszych środków tego typu. Nie są to typowe leki, jednak większość z nas wież, że odpowiednia suplementacja daje dłuższe i dużo lepsze życia oraz zdrowie. Co to suplementy diety, jakie są ich rodzaje i czy tak naprawdę pomagają? Odpowiedzi na te pytania poznasz po lekturze tego krótkiego tekstu.

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety to środki przeznaczenia spożywczego, które mają za zadanie uzupełniać nasza codzienną dietę w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Produkty te mogą więc zawierać zarówno witaminy, minerały i mikro- oraz makroelementy jak i tłuszcze, enzymy czy ekstrakty roślinne. Warto wspomnieć, że prawo unijne jasno określa jakie dawki i składniki mogą zawierać suplementy ale i w jakiej formie i stężeniu są one sprzedawane. Z tego powodu suplementy diety a leki to całkowicie różna kategoria produktów posiadająca odmienne wymagania i objęta całkowicie innymi normami i przepisami. Główna różnica pomiędzy suplementem a lekiem polega na przeznaczeniu obu tych środków. Leki mają za zadanie ograniczać, leczyć bądź zapobiegać danej chorobie zaś suplementy jedynie uzupełniać niedobory w codziennej diecie.

Rodzaje suplementów diety

Suplementy mogą mieć przeróżną formę, często dostosowaną do grupy docelowej, do jakiej trafić ma produkt. Mogą to być tabletki, kapsułki, drażetki, saszetki z proszkiem a nawet pojemniki z płynem. Różnią się one również składem dopasowanym w zależności od potrzeb konsumenta. Na przykład suplementy diety dla kobiet będą zawierać tak dobranej dawki witamin i minerałów, by zaspokoić najczęściej występujące niedobory u damskiej części społeczeństwa. Z kolei witaminy dla młodzieży będą zestawem wpływającym na prawidłową pracę mózgu oraz wspierającym stale rozwijający się organizm.

Istnieje jeszcze jeden podział suplementów, który uwzględnia głównie zadanie, jakie ma spełniać produkt. Wyróżniamy tu trzy rodzaje suplementów:

  • suplementy kosmetyczne – mają za zadanie poprawić nasz wygląd zewnętrzny. Do grupy tej zaliczamy produkty wpływające na stan skóry, włosów czy paznokci.
  • suplementy profilaktyczne – ich głównym zadaniem jest profilaktyczne zapobieganie skutkom niedoborów oraz wzmocnienie organizmu w sezonie jesienno-zimowym.
  • suplementy lecznicze – których zadaniem jest leczenie występujących już niedoborów. nie są to jednak silnie stężone leki a swoista pomoc, która może być stosowana jako wsparcie terapii oraz wzmocnienie organizmu.

Czy suplementy diety działają?

Wiedząc, że produkty z tej grupy to nie leki pozostaje odpowiedzieć na pytanie czy suplementy działają? Warto pamiętać, że rynek suplementów jest naprawdę szeroki, dlatego też znaleźć na nim możemy zarówno świetne środki jak i nic nie wnoszące do naszego życia produkty. Przede wszystkim suplementy które działają powinny mieć wysoką jakość poświadczoną przez szereg badań i odpowiednio dobrane składniki. Zdrowe suplementy będą charakteryzowały się głównie naturalnymi i dokładnie sprawdzonymi składnikami oraz będą spełniać odpowiednie wymogi. Przed każdorazowym zakupem suplementów warto dobrze zapoznać się z informacjami na temat konkretnego produktu a w wyborze kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Nie warto kusić się na pierwszy-lepszy produkt na półce czy najtańszą opcję na rynku. Oczekując odpowiedniego działania należy zawsze sięgać po suplement diety, którego producent cieszy się dobrą renomą a składniki w  nim zawarte są odpowiednio sprawdzone i przebadane. 

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…