Tester oprogramowania – wymagania dla kandydatów

Tester oprogramowania – wymagania dla kandydatów

Praca w branży IT to dla wielu osób kusząca perspektywa. Wysokie zarobki, atrakcyjne możliwości rozwoju, szeroki wybór benefitów – działają na kandydatów jak magnes, a to jedynie niektóre z zachęt proponowanych przez pracodawców. Obecnie coraz więcej firm otwiera swoje podwoje przed testerami oprogramowania. Czego wymagają od kandydatów na to stanowisko? Co oferują w zamian? Czy tester oprogramowania to ciekawy zawód?

Tester oprogramowania – co robi? Najważniejsze informacje dotyczące stanowiska

Tester oprogramowania, jak sama nazwa wskazuje, sprawdza poprawność działania oprogramowania (systemu, strony internetowej, aplikacji mobilnej). W tym celu przeprowadza szereg testów funkcjonalności, a wykryte błędy zgłasza programistom i deweloperom. Zanim jednak do tego dojdzie, opracowuje plany testów i wybiera optymalne narzędzia. Bywa również odpowiedzialny za naprawę prostych usterek.
Na stanowisku kierowniczym tester oprogramowania koordynuje pracę grupy testerów, a także odpowiada za kontakt z zespołem programistów. Zleca również wykonanie niezbędnych zmian w oprogramowaniu, pomaga w planowaniu i realizacji skomplikowanych testów.

Tester oprogramowania – zarobki

Tester oprogramowania najczęściej zarabia mniej niż programista. Mediana miesięcznego wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi ok. 6 500 zł (brutto). 25 proc. najlepiej opłacanych testerów może liczyć na zarobki sięgające powyżej 8000 zł (brutto). Ostateczna wysokość wynagrodzenia uzależniona jest przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności pracownika, a także tego, czy jest testerem manualnym, czy automatycznym.

Tester oprogramowania – kurs

Żeby zostać testerem oprogramowania, wbrew pozorom nie trzeba mieć wykształcenia informatycznego. Niemniej jest ono mile widziane. Żeby zwiększyć swoje szanse na znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia, można ukończyć specjalistyczny kurs. Dzięki niemu zdobędziesz pierwsze doświadczenie i szybciej wejdziesz do branży IT.

Czego wymaga się od kandydatów na stanowisko testera oprogramowania?

Tester oprogramowania powinien odznaczać się doświadczeniem i określonymi umiejętnościami. Na stanowisko juniora często jednak są przyjmowane osoby, które nie dysponują ani jednym, ani drugim. Wykazują natomiast określone cechy osobowościowe. Jakie? Przede wszystkim:

  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • skrupulatność i dokładność,
  • spostrzegawczość,
  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy zarówno w grupie, jak i samodzielnie,
  • komunikatywność.

Przydatna może okazać się również znajomość języka angielskiego, zwłaszcza w przypadku pracy w międzynarodowym zespole. Ważną cechą jest również zapał do nauki. Bez niego trudno osiągnąć sukces w IT. Branża ta nieustannie się zmienia. Żeby za nią nadążyć, trzeba postawić na rozwój kompetencji.

Tester manualny czy automatyczny? Którą ścieżkę kariery wybrać?

Testerów oprogramowania można podzielić na dwie grupy: testerów manualnych i testerów automatycznych. Ci pierwsi podczas pracy wykorzystują testy manualne. Wykonywane są one ręcznie i sprowadzają się do przeklikiwania programu (aplikacji) w celu sprawdzenia poprawności jego działania. Proces testowania ręcznego bywa czasochłonny i monotonny. Dlatego kandydat na to stanowisko musi wykazywać się cierpliwością.
Testerzy automatyczni natomiast przygotowują skrypty i programy, które pozwalają zautomatyzować testowanie ręczne. W ich przypadku wymagana jest minimum podstawowa znajomość programowania, baz danych, frameworków i technologii, takich jak Java oraz JavaScript. Próg wejścia do zawodu jest zatem wyższy niż w przypadku testera manualnego, jednak kandydat na stanowisko może liczyć na wyższe zarobki.
Testerzy oprogramowania to coraz bardziej poszukiwani specjaliści. Zapotrzebowanie na ich pracę zgłaszają już nie tylko duże korporacje, ale i małe firmy. Nic więc dziwnego, że przybywa osób, które chcą zatrudnić się na tym stanowisku. Żeby jednak zostać godnym polecenia testerem oprogramowania, trzeba dysponować nie tylko doświadczeniem i określonymi umiejętnościami, ale także odpowiednimi cechami osobowościowymi, takimi jak skrupulatność oraz cierpliwość.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…