USG Dopplera jako profilaktyka tętniaka aorty brzusznej

USG Dopplera jako profilaktyka tętniaka aorty brzusznej

USG Dopplera to badanie dedykowane osobom obciążonym genetycznie zakrzepicą żylną, a także pacjentom mającym problemy z prawidłowym przepływem krwi przez tętnice i żyły, znajdujące się w całym układzie krążenia. Warto wspomnieć, że USG Dopplera może być także profilaktyką tętniaka aorty brzusznej.

Tętniak aorty brzusznej – pomocne badanie USG

Choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca, cukrzyca, a także otyłość mogą powodować patologiczne zmiany w żyłach i tętnicach. Prowadzi to do powstawania zakrzepicy żylnej czy zatorów. Nieprawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach może być przyczyną poważnych schorzeń, w tym także tętniaka aorty brzusznej.

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych może pomóc w dalszym postępowaniu medycznym u osób mających problemy z chorobą wieńcową, bez względu na długość jej trwania, czy rozległość zmian miażdżycowych. Zator aorty brzusznej jest przyczyną tętniaka. Najczęściej ulega on pęknięciu do przestrzeni zaotrzewnowej i jamy brzusznej.

Tętniak aorty brzusznej dotyczy około 4,5% populacji osób, które ukończyły 40 rok życia. Z badań wynika, że schorzenie to znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ że u przedstawicieli płci męskiej częściej dochodzi do otłuszczenia narządów znajdujących się w jamie brzusznej – tak zwana otyłość typu jabłko. Tętniak aorty brzusznej może być wynikiem zmian miażdżycowych, zwyrodnieniowych, pozapalnych, jak i pourazowych. Zazwyczaj jednak jest on konsekwencją niehigienicznego trybu życia, stosowania nieprawidłowej diety, jak również trwale utrzymującej się nadwagi czy otyłości.

Kto powinien poddać się USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych?

Celem badania USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych jest nie tylko wykluczenie tętniaka aorty, ale także ocena wymiarów aorty i diagnostyka wszelkiego typu dolegliwości związanych z jamą brzuszną. Osoby, które cierpią na tętniaka aorty brzusznej, często mogą odczuwać silne bóle brzucha w tej okolicy. Najpoważniejszym stanem jest pęknięty tętniak aorty brzusznej.

Badanie Dopplera aorty brzusznej wykonuje się u osób, które skarżą się na nietypowe bóle w okolicach kręgosłupa bądź pleców, mimo że wykluczono u nich skrzywienia czy zmiany zwyrodnieniowe górnego oraz dolnego odcinka kręgosłupa. USG Doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych jest wskazany u osób zagrożonych genetycznie skłonnością do miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy, otyłości, a także wszelkiego typu chorób cywilizacyjnych. Badanie dopplerowskie aorty brzusznej i tętnic biodrowych wykonuje się także u osób powyżej 65 roku życia, nawet gdy w ich organizmie nie dochodzi do żadnych niepokojących zmian, ani nie odczuwają pogorszenia dotychczasowego samopoczucia.

USG Dopplera aorty brzusznej – prawidłowe przygotowanie do badania

USG Dopplera aorty brzusznej pozwala na dokładną ocenę szybkości i sposobu przepływu krwi w naczyniach. Dzięki temu można zbadać stopień zwężenia konkretnego naczynia, a także zlokalizować miejsce występowania tej patologicznej zmiany. Należy pamiętać, że USG Dopplera aorty brzusznej wymaga od pacjenta przygotowania się do zabiegu.

Osoba, która ma wskazanie do badania ultrasonograficznego aorty brzusznej i tętnic biodrowych, powinna powstrzymać się od spożywania pokarmów około 6 godzin przed terminem badania. Ponadto, przez około 60 minut przed rozpoczęciem badania nie należy palić papierosów, spożywać napojów energetycznych, pić mocnej kawy, a także żuć gumy.

Osoby przygotowujące się do USG Dopplera aorty brzusznej, w dzień poprzedzający to badanie, powinni przejść na dietę lekkostrawną, obfitującą w pokarmy nie powodujące wzdęć i nadmiernej produkcji gazów. Dzień przed USG Dopplera aorty brzusznej można przyjąć dostępny bez recepty Espumisan, nie przekraczając dawki sześciu kapsułek na dobę. W dniu badania można ponownie sięgnąć po Espumisan, pamiętając o odpowiednim dawkowaniu tego leku.

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej jest bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu u pacjenta. Pomaga m.in. zdiagnozować występowanie tętniaków aorty brzusznej, jak również jest narzędziem służącym profilaktyce tego schorzenia. 

Zobacz również

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Systemy awaryjne w windach i schodach ruchomych pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników. Sprawnie działające…
Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Wędki do łowienia na muchę ewoluowały znacząco na przestrzeni lat, a zaawansowane modele są teraz zaprojektowane…
Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia, znana również jako terapia światłem laserowym, jest formą leczenia wykorzystywaną w fizjoterapii, która stosuje promienie…