USG Dopplera jako profilaktyka tętniaka aorty brzusznej

USG Dopplera jako profilaktyka tętniaka aorty brzusznej

USG Dopplera to badanie dedykowane osobom obciążonym genetycznie zakrzepicą żylną, a także pacjentom mającym problemy z prawidłowym przepływem krwi przez tętnice i żyły, znajdujące się w całym układzie krążenia. Warto wspomnieć, że USG Dopplera może być także profilaktyką tętniaka aorty brzusznej.

Tętniak aorty brzusznej – pomocne badanie USG

Choroby cywilizacyjne, takie jak miażdżyca, cukrzyca, a także otyłość mogą powodować patologiczne zmiany w żyłach i tętnicach. Prowadzi to do powstawania zakrzepicy żylnej czy zatorów. Nieprawidłowy przepływ krwi w żyłach i tętnicach może być przyczyną poważnych schorzeń, w tym także tętniaka aorty brzusznej.

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych może pomóc w dalszym postępowaniu medycznym u osób mających problemy z chorobą wieńcową, bez względu na długość jej trwania, czy rozległość zmian miażdżycowych. Zator aorty brzusznej jest przyczyną tętniaka. Najczęściej ulega on pęknięciu do przestrzeni zaotrzewnowej i jamy brzusznej.

Tętniak aorty brzusznej dotyczy około 4,5% populacji osób, które ukończyły 40 rok życia. Z badań wynika, że schorzenie to znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Dzieje się tak, ponieważ że u przedstawicieli płci męskiej częściej dochodzi do otłuszczenia narządów znajdujących się w jamie brzusznej – tak zwana otyłość typu jabłko. Tętniak aorty brzusznej może być wynikiem zmian miażdżycowych, zwyrodnieniowych, pozapalnych, jak i pourazowych. Zazwyczaj jednak jest on konsekwencją niehigienicznego trybu życia, stosowania nieprawidłowej diety, jak również trwale utrzymującej się nadwagi czy otyłości.

Kto powinien poddać się USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych?

Celem badania USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych jest nie tylko wykluczenie tętniaka aorty, ale także ocena wymiarów aorty i diagnostyka wszelkiego typu dolegliwości związanych z jamą brzuszną. Osoby, które cierpią na tętniaka aorty brzusznej, często mogą odczuwać silne bóle brzucha w tej okolicy. Najpoważniejszym stanem jest pęknięty tętniak aorty brzusznej.

Badanie Dopplera aorty brzusznej wykonuje się u osób, które skarżą się na nietypowe bóle w okolicach kręgosłupa bądź pleców, mimo że wykluczono u nich skrzywienia czy zmiany zwyrodnieniowe górnego oraz dolnego odcinka kręgosłupa. USG Doppler aorty brzusznej i tętnic biodrowych jest wskazany u osób zagrożonych genetycznie skłonnością do miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy, otyłości, a także wszelkiego typu chorób cywilizacyjnych. Badanie dopplerowskie aorty brzusznej i tętnic biodrowych wykonuje się także u osób powyżej 65 roku życia, nawet gdy w ich organizmie nie dochodzi do żadnych niepokojących zmian, ani nie odczuwają pogorszenia dotychczasowego samopoczucia.

USG Dopplera aorty brzusznej – prawidłowe przygotowanie do badania

USG Dopplera aorty brzusznej pozwala na dokładną ocenę szybkości i sposobu przepływu krwi w naczyniach. Dzięki temu można zbadać stopień zwężenia konkretnego naczynia, a także zlokalizować miejsce występowania tej patologicznej zmiany. Należy pamiętać, że USG Dopplera aorty brzusznej wymaga od pacjenta przygotowania się do zabiegu.

Osoba, która ma wskazanie do badania ultrasonograficznego aorty brzusznej i tętnic biodrowych, powinna powstrzymać się od spożywania pokarmów około 6 godzin przed terminem badania. Ponadto, przez około 60 minut przed rozpoczęciem badania nie należy palić papierosów, spożywać napojów energetycznych, pić mocnej kawy, a także żuć gumy.

Osoby przygotowujące się do USG Dopplera aorty brzusznej, w dzień poprzedzający to badanie, powinni przejść na dietę lekkostrawną, obfitującą w pokarmy nie powodujące wzdęć i nadmiernej produkcji gazów. Dzień przed USG Dopplera aorty brzusznej można przyjąć dostępny bez recepty Espumisan, nie przekraczając dawki sześciu kapsułek na dobę. W dniu badania można ponownie sięgnąć po Espumisan, pamiętając o odpowiednim dawkowaniu tego leku.

Badanie USG Dopplera aorty brzusznej jest bezbolesne i nie powoduje żadnego dyskomfortu u pacjenta. Pomaga m.in. zdiagnozować występowanie tętniaków aorty brzusznej, jak również jest narzędziem służącym profilaktyce tego schorzenia. 

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…