Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

  • Biznes
  • 11 marca, 2024
  • 6 minutes read

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony środowiska i unijnych norm? Postaw na outsourcing środowiskowy i zdaj się na wiedzę i doświadczenie ekspertów. Odpowiadamy, na czym polega outsourcing środowiskowy i kto może z niego skorzystać?

Outsourcing środowiskowy – co to takiego? Na czym polega?

 Rosnąca liczba obowiązków wynikających z prawa ochrony środowiska i unijnych norm sprawia, że outsourcing środowiskowy jest coraz popularniejszy wśród przedsiębiorców. Polega on na przekazaniu firmie zewnętrznej czynności i zadań, które wiążą się z ochroną środowiska, a swoje usankcjonowanie mają w obowiązujących przepisach prawa i normach.

Jakie zadnia możesz zlecić firmie zewnętrznej w ramach outsourcingu środowiskowego?

 Wbrew pozorom outsourcing środowiskowy przyjmuje nie tylko formę konsultingu, chociaż niewątpliwie profesjonalne doradztwo skupiające się na zagadnieniach związanych z ochroną przyrody jest ważnym jego elementem. Może on obejmować także szereg innych czynności, takich jak:

  • wykonywanie audytów w zakresie ochrony środowiska,
  • przygotowywanie opracowań środowiskowych, opinii ekologicznych i ekspertyz,
  • opracowywanie kart informacyjnych przedsięwzięcia, dokumentacji geotechnicznej, raportów oddziaływania inwestycji na środowisko i innych dokumentów,
  • przeprowadzanie prac remediacyjnych i inwentaryzacji fauny i flory,
  • wykonywanie pomiarów i badań z zakresu ochrony środowiska i BHP,
  • pomoc w realizacji zarządzeń pokontrolnych Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska,
  • sporządzanie operatów i dokumentacji do wniosków o pozwolenia i zezwolenia środowiskowe, np. pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza.

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich zadań, jakie firma zewnętrzna może przejąć na siebie w ramach outsourcingu środowiskowego. Spektrum czynności, które możesz zlecić, zależy nie tylko od indywidualnych ustaleń, ale również oferty podmiotu. Jeżeli szukasz kompleksowej obsługi, wybierz ekspertów, którzy świadczą szerokie zakres usług.

Outsourcing środowiskowy – kto może z niego skorzystać?

 Prawo ochrony środowiska nakłada obowiązki, obostrzenia i opłaty nie tylko na duże zakłady przemysłowe czy też średnie i małe firmy, ale również na mikroprzedsiębiorców. Z tego względu outsourcing środowiskowy to usługa, z której każdy podmiot gospodarczy może czerpać korzyści, niezależnie od wielkości, specyfiki prowadzonej działalności czy też branży.

Ekspercka wiedza i profesjonalne wsparcie może uchronić przedsiębiorcę przed dotkliwymi karami, które nie zawsze wynikają z niedbalstwa czy też umyślnego działania na niekorzyść środowiska, lecz z braku znajomości obowiązującego ustawodawstwa. Niestety, nie rozgrzesza to podmiotu, który nie wiedział o ciążących na nim obowiązkach. Uprawniony organ wymierzy karę adekwatną do rangi przewinienia i jego wpływu na środowisko naturalne.

Na dodatek postępujące przeobrażenia klimatyczne skłaniają do wprowadzania zmian m.in. w obszarze prawa ochrony środowiska. W efekcie przepisy środowiskowe szybko się dezaktualizują. Co rusz modyfikuje się dotychczasowe lub ustanawia nowe obowiązki względem przedsiębiorców. W konsekwencji prowadzenie działalności gospodarczej bez eksperckiego wsparcia jest coraz większym wyzwaniem. Trudno być bowiem na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie.

Outsourcing środowiskowy wybiera coraz więcej przedsiębiorców. Dzięki niemu nie musisz na własną rękę zajmować się obowiązkami, które wynikają z prawa ochrony środowiska, a jednocześnie zyskujesz pewność, że prowadzisz działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Jeżeli zależy Ci na kompleksowej obsłudze, wybierz specjalistów, którzy świadczą szeroki zakres czynności i dysponują sporym doświadczeniem w branży. Pomogą Ci oni uporać się ze wszystkimi wymogami, a także zagwarantują profesjonalne doradztwo w kwestiach ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…
Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto je znać?

Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto…

Niszczenie danych to procedura, którą należy przeprowadzać zgodnie z prawem. Inaczej nie zapewni informacjom należytej ochrony.…