Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i efektywność pracy układu sprężonego powietrza. Jak zatem wybrać model kompresora do konkretnych zastosowań? Na co zwrócić uwagę decydując się na zastosowanie sprężarek w zakładzie?

Wybór kompresora do zakładu produkcyjnego czy usługowego jest wyzwaniem. Najważniejszym jest zawsze, abyś zdecydował się na maszynę, która będzie w pełni dostosowana do wymogów procesów, jakie ma zasilać. 

Wydajność sprężarki

Wybór odpowiedniej wydajności sprężarki jest kluczowy dla zapewnienia dostępu do odpowiedniej ilości sprężonego powietrza, która zaspokoi potrzeby wszystkich zaplanowanych procesów w zakładzie. Należy uwzględnić zapotrzebowanie na sprężone powietrze w różnych procesach produkcyjnych oraz ewentualne przyszłe zwiększenie zapotrzebowania. Musisz uwzględnić ewentualną współbieżność realizowanych zadań — np. przez urządzenia i narzędzia pneumatyczne. Przy zakupie kompresora powietrza warto zdecydować się również a zbiornik ciśnieniowy, który będzie magazynował medium robocze niezbędne w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na sprężone powietrze. 

Ciśnienie robocze

Sprężarka powinna być odpowiednio dopasowana do  ciśnienia roboczego wymaganego w zakładzie. Należy uwzględnić ciśnienie potrzebne do zasilania urządzeń pneumatycznych oraz innych procesów wymagających sprężonego powietrza. Najpopularniejsze są kompresory oferujące ciśnienie robocze na poziomie 5-12 bar. Jednak w ofercie rynkowej dostępne są urządzenia, które są w stanie zapewnić znacznie wyższe ciśnienie nawet do 500 bar (sprężarki wysokociśnieniowe). 

Typ sprężarki

Decydując się na kompresor do zakładu masz do wyboru szeroką gamę urządzeń wykorzystujących różnorodne technologie sprężania powietrza. Najpopularniejsze są sprężarki tłokowe i kompresory śrubowe. Możesz zdecydować się również na sprężarki spiralne. Każdy z tych typów kompresorów ma swoje zalety. Kiedy zależy Ci na wytwarzaniu sprężonego powietrza o najwyższej klasie czystości, które nie jest zanieczyszczone cząsteczkami oleju, wybierz sprężarkę bezolejową. Jeśli natomiast czystość medium roboczego nie musi być tak restrykcyjna, możesz z powodzeniem wybrać sprężarkę olejową. 

Wybierając kompresor do zakładu warto zawczasu zastanowić się, czy układ będzie wymagał stałej, czy zmiennej w zakresie wydajności dostawy sprężonego powietrza. To ważne z powodu kosztów eksploatacyjnych, a dokładniej wydatków, jakie będziesz musiał ponieść z powodu zużycia energii elektrycznej. Jeśli zakładasz, że procesy realizowane w zakładzie będą wymagać dostarczania medium roboczego na stałym poziomie, wybierz kompresor o stałej wydajności. Jeśli wiesz, że zapotrzebowanie na sprężone powietrze będzie się zmieniać w czasie, zdecyduj się na sprężarkę o zmiennej wydajności. 

Należy podkreślić, że zawsze powinieneś wybrać ten typ sprężarki, który najlepiej odpowiada potrzebom i warunkom pracy w zakładzie.

Efektywność energetyczna kompresora

Trzeba podkreślić, że sprężone powietrze jest drogim medium roboczym. Na całościowe koszty związane z użyciem kompresora, na które składają się zarówno zakup, konserwacja, jak i koszty eksploatacyjne, to wydatki ponoszone na energię elektryczną stanowią nawet 75% wszystkich opłat, jakie będziesz musiał ponieść w toku użytkowania kompresora. To pokazuje, jak ważny jest zakup maszyny, która zapewnia wysoką efektywność energetyczną. 

Konserwacja i serwis

Dostępność usług konserwacji, serwisu oraz łatwość dostępu do części zamiennych są kluczowymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprężarki. Ważne jest, aby sprzęt był regularnie serwisowany i konserwowany, aby zapewnić jego niezawodność i długą żywotność. Szukaj dostawców, którzy zapewnią profesjonalny serwis, dzięki któremu maszyna będzie długo i bezawaryjnie pracować. 

Poziom hałasu

Wbrew pozorom poziom hałasu generowanego przez kompresor w trakcie pracy to ważny aspekt, który powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie maszyny. Jest to szczególnie istotne, kiedy sprężarka będzie posadowiona bezpośrednio przy stanowisku roboczym. Pamiętaj, że Twój zakład musi spełniać wymagane przepisami normy hałasu. Sprężarki o niższym poziomie hałasu będą zapewniać bardziej komfortowe warunki pracy dla pracowników.

Wymagane dodatkowe funkcje

Być może Twój zakład będzie wymagał realizacji dodatkowych funkcji lub opcji przez kompresor. Pamiętaj, że możesz szukać urządzeń, które zapewnią np. odzysk ciepła powstającego podczas sprężania powietrza, osuszanie powietrza,  monitorowanie,  zarządzanie, mobilność oraz inne.

Przy zakupie sprężarki do zakładu ważne jest również skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą lub przedstawicielem producenta, który może doradzić i zaproponować rozwiązanie najlepiej dostosowane do konkretnych potrzeb i warunków pracy w danym zakładzie.

źródło: AG Kompressoren kompresory i sprężarki

Zobacz również

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Systemy awaryjne w windach i schodach ruchomych pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników. Sprawnie działające…
Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Wędki do łowienia na muchę ewoluowały znacząco na przestrzeni lat, a zaawansowane modele są teraz zaprojektowane…
Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia, znana również jako terapia światłem laserowym, jest formą leczenia wykorzystywaną w fizjoterapii, która stosuje promienie…