Co to jest rekuperacja i co możesz dzięki niej zyskać?

Co to jest rekuperacja i co możesz dzięki niej zyskać?

Budujesz dom i zastanawiasz się, w jakie instalacje go wyposażyć? Sprawdź, czy rekuperacja to rozwiązanie dla Ciebie. Przedstawiamy najważniejsze zasady jej działania i główne korzyści.

Rekuperacja – co to? Na czym polega? Kiedy jest wymagana?

 Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Usuwa ona zużyte powietrze w pomieszczeniach, a w jego miejsce wtłacza nowe – świeże, wilgotne i dotlenione, co zwiększa komfort przebywania we wnętrzach. Jak to w praktyce wygląda?

System wywiewno-nawiewny zasysa świeże, zimne powietrze z zewnątrz, które trafia do papierowego krzyżowego wymiennika ciepła, gdzie jest ogrzewane energią odzyskaną z zużytego powietrza wywiewanego z pomieszczeń. W sytuacji gdy powietrze wewnątrz jest chłodniejsze niż na zewnątrz (np. latem), proces przebiega odwrotnie. Rekuperator schładza strumień nawiewany strumieniem wywiewanym, dzięki czemu do pomieszczeń przedostaje się chłodniejsze powietrze.

Rekuperacja to system wymagany w budynkach energooszczędnych i pasywnych. Bez niego obiekt nie może bowiem w ekologiczny sposób gospodarować powietrzem, a także zużywa więcej energii cieplnej. W efekcie nie spełnia wymaganych standardów. W wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła można wyposażyć także domy tradycyjne – zarówno te, które dopiero powstają, jak i już wybudowane.

Co możesz zyskać dzięki rekuperacji? Najważniejsze korzyści

 Rekuperacja cieszy się coraz większym uznaniem wśród inwestorów. To wydajny system, który ma wiele zalet. Jest ekologiczny, wydajny i praktycznie bezobsługowy. Odpowiednio zaprojektowany i zamontowany oraz systematycznie serwisowany działa bez zarzutu przez dekady. Co jeszcze oferuje? Oto najważniejsze korzyści.

  1. Poprawa jakości powietrza. Rekuperacja non stop wtłacza do pomieszczeń świeże, wilgotne i dotlenione powietrze. Usuwa kurz, alergeny, a także nieprzyjemne zapachy. Utrzymuje również optymalną wilgotność powietrza. W efekcie pozytywnie wpływa na komfort użytkowników przebywających we wnętrzach.
  2.  Dodatkowo system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala na stosowanie dodatkowych filtrów, które eliminują bakterie i wirusy. Dzięki temu mieszkańcy są zdrowsi i rzadziej zapadają na choroby.
  3. Poprawa samopoczucia i koncentracji. Jakość powietrza wpływa nie tylko na komfort, ale również samopoczucie i koncentrację. W zanieczyszczonym pomieszczeniu trudno nie tylko wypocząć, ale również skupić się na istotnych zdaniach. Długotrwałe przebywanie w niekorzystnym środowisku może nawet negatywnie oddziaływać na ludzką psychikę, w tym pogarszać nastrój i prowadzić do chronicznego zmęczenia czy też apatii.
  4.  Poprawa komfortu termicznego. W ciepłe dni rekuperacja schładza wnętrza, a w zimne – ogrzewa je. Oczywiście nie jest w stanie zastąpić ani klimatyzacji, ani systemu grzewczego. Niemniej ogranicza ich pracę i poprawia komfort termiczny w obiekcie.
  5. Niższe koszty eksploatacji budynku. Rekuperacja pozwala ponownie wykorzystać energię z wywiewanego powietrza, dzięki czemu budynek notuje mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, co pozwala oszczędzić na rachunkach. Jest to szczególnie widoczne zimą, kiedy to duża część ciepła ucieka w tradycyjnych domach przez wentylację grawitacyjną. Dzięki rekuperacji koszty eksploatacji budynku mogą być niższe nawet o 50-70 proc.
  6.  Kompatybilność z innymi systemami. Rekuperacja jest kompatybilna z wszystkimi systemami grzewczymi, a jej działanie może uzupełniać klimatyzacja, fotowoltaika i pompa ciepła. Pozwala to nie tylko zwiększyć komfort termiczny budynku, ale również obniżyć koszty jego eksploatacji.

Rekuperacja to nowoczesny system, który może pełnić różne funkcje. Nie tylko wymienia zużyte powietrze na świeże, ale również poprawia komfort termiczny w budynku i pozwala zmniejszyć rachunki za prąd. Z łatwością można go dopasować do indywidualnych potrzeb, rozszerzając np. o możliwość oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii, a także klimatyzowanie wnętrz. Nic więc dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością wśród inwestorów.

źródło: Clima Polska klimatyzacja

Zobacz również

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Rola systemów awaryjnych w windach i schodach ruchomych – co warto wiedzieć?

Systemy awaryjne w windach i schodach ruchomych pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa użytkowników. Sprawnie działające…
Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Zaawansowane techniki łowienia na muchę – sprzęt i porady

Wędki do łowienia na muchę ewoluowały znacząco na przestrzeni lat, a zaawansowane modele są teraz zaprojektowane…
Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia w fizjoterapii – jak działa i kiedy jest stosowana?

Laseroterapia, znana również jako terapia światłem laserowym, jest formą leczenia wykorzystywaną w fizjoterapii, która stosuje promienie…