Plaga karaluchów w mieszkaniu. Co zrobić, aby trwale usunąć problem insektów?

Plaga karaluchów w mieszkaniu. Co zrobić, aby trwale usunąć problem insektów?

Bytujące w mieszkaniach karaluchy już samym swoim wyglądem wzbudzają przerażenie. To owady, które u niektórych osób mogą wywoływać mdłości. Ci wyjątkowo nielubiani lokatorzy szybko przywiązują się do miejsca, a sprzyjające warunki do bytowania i rozmnażania sprawiają, że trudno jest się ich pozbyć oraz zatrzymać kolonizowanie. Istnieje kilka skutecznych metod na pozbycie się plagi karaluchów w mieszkaniu.

Karaluchy – insekty pojawiające się nawet w nowych budynkach

Karaluchy, inaczej karaczany wschodnie, a także prusaki, są jednymi z najbardziej nielubianych, a wręcz znienawidzonych owadów uznawanych za pasożyty. Niestety szkodniki chętnie zamieszkują mieszkania, również zaprojektowane oraz wykonane w nowoczesnym stylu. Plaga karaluchów może dotknąć zarówno właścicieli apartamentowców, jak i tradycyjnych mieszkań z tak zwanej wielkiej płyty. Karaczany wschodnie są szkodnikami, które najczęściej występują w miejscach zamieszkiwanych przez człowieka. To tak zwane gatunki owadów synantropijnych. Gromadzą się w stadach, ponieważ mają rozwinięty aparat węchowy, który wyczuwa i rozpoznaje się na skutek wydzielania specyficznego zapachu. Sprzyjające środowisko w postaci ciepłych, wilgotnych miejsc to idealne warunki do szybkiego namnażania się karaluchów

Dorosłe osobniki osiągają od 1,5 do 3 cm. Karaluchy są znacznie większe od prusaków. Owady wybierają miejsca, gdzie panują sprzyjające warunki. Należy jednak pamiętać o tym, że to odporne insekty. Trudno się ich pozbyć, ponieważ nawet w przypadku braku pożywienia są w stanie przetrwać niekorzystny okres, czekając na lepsze warunki i możliwość bezproblemowego kontynuowania procesu rozmnażania.

Karaluchy – bytowanie i sposób odżywiania

Znając zwyczaje i cechy karaluchów, można podjąć walkę z tymi szkodnikami. Owady nie wymagają szczególnego środowiska. Są wszystkożerne, bez jedzenia potrafią przeżyć nawet do 40 dni. To pasożyty, które wbrew pozorom są w stanie przetrwać spore dawki trucizny czy promieniowania radioaktywnego. Według badań naukowców szkodniki są w stanie wytrzymać 100 razy większą dawkę napromieniowania niż inne organizmy żywe, w tym ludzie czy zwierzęta domowe. Samica karalucha jest w stanie jednorazowo złożyć kilkadziesiąt jaj, dlatego cykl rozmnażania karalucha jest intensywny. W ciągu tygodnia owady ze stanu larwalnego przekształcają się w dorosłe osobniki. Samice karalucha mogą kolonizować gniazda, zasilając je o 250 nowych osobników, które również zaczynają się intensywnie rozmnażać. 

Karaluchy żerują w kuchniach, łazienkach i w miejscach, gdzie są pozostawione resztki jedzenia, szczególnie na blatach kuchennych czy w szafkach, gdzie przetrzymuje się produkty spożywcze. W dzień mogą kryć się pod podłogami, meblami, dywanami i w ciemnych szczelinach. Na żer wychodzą o zmroku lub tuż przed świtem. Karaluchy wędrują kanałami wentylacyjnymi i rurami, przyciskając się przez wszelkiego typu otwory.

Żel na karaluchy – sposób na unicestwienie owadów

Najlepszym sposobem, aby zwalczyć karaczany, czyli karaluchy, a także prusaki, jest zastosowanie preparatów o skutecznym działaniu. Do tej kategorii należy silna trutka na karaluchy w postaci żelu. To preparat o długim efekcie działania. Profesjonalny żel na karaluchy, który jest punktowo aplikowany przez osobę zajmującą się usługami dezynsekcji, zawiera sporą dawkę feromonów. Działają one pobudzająco na aparat węchowy i smakowy karaluchów. Sprawia to, że owady są nim zainteresowane, uznając, że to kolejne wartościowe pożywienie. Dlatego karaluchy zanoszą trutkę do swojego gniazda, gdzie jest spożywana przez dużą liczbę dorosłych osobników. Zainfekowane trutką karaluchy zarażają pozostałe owady. Dzięki temu można pozbyć się plagi karaluchów bez potrzeby wielokrotnego powtarzania zabiegów mających na celu ich unicestwienie.

Żel na karaluchy to skutecznie działająca trutka o odpowiednio dobranym składzie chemicznym. Preparat może być aplikowany nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również w miejscach użyteczności publicznej, czyli wszędzie tam, gdzie mogą pojawić się karaluchy. Chodzi tu przede wszystkim o restauracje, szkoły, szpitale, żłobki, ośrodki opiekuńcze, domy spokojnej starości, a także urzędy czy przedsiębiorstwa. Żel nie wchodzi w toksyczne reakcje z organizmami wodnymi, nie zagraża też faunie i florze.

Karaluchy mogą pojawić się niespodziewanie, ponieważ poszukują sprzyjających warunków do bytowania i rozmnażania. Metoda żelowa na karaluchy jest jedynym sposobem na to, aby unicestwić plagę tych owadów, szczególnie gdy zalęgły się w apartamentowcach czy w budynkach z tak zwanej wielkiej płyty. Żelowanie może także pomóc w pozbyciu się karaczana wschodniego z budynków firmowych czy użyteczności publicznej.

źródło: derato.pl

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…