Czy zamienniki części do wózków widłowych dobrze zastąpią oryginały?

Czy zamienniki części do wózków widłowych dobrze zastąpią oryginały?

  • Biznes
  • 26 marca, 2023
  • 4 minutes read

W przemyśle transportowym wykorzystywane są różne rodzaje pojazdów. Jedne z nich służą do przewozu towarów na dalekie odległości. Inne mają zastosowanie w transporcie bliskim w przestrzeni magazynowej. Używane są do załadunku i rozładunku towarów oraz do operowania dużymi i ciężkimi opakowaniami podczas składowania. Są to wózki widłowe – pojazdy z napędem silnikowym i mechanicznym systemem podnośnikowym.

Jak działa wózek widłowy?

Wózki widłowe to specjalistyczne pojazdy, które mogą być napędzane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Pracą maszyny kieruje operator, który siedząc w kabinie, uruchamia podnośnik hydrauliczny zamocowany z przodu. Podnośnik jest w kształcie litery L. Jego górny fragment przytwierdzony jest do masztu a dolny – rozwidlony, znajduje się blisko podłoża. Widły przesuwane są na maszcie w płaszczyźnie pionowej, na odpowiednią wysokość. Gdy znajdują się w pozycji najniższej, wsuwa się je pod paletę, aby ją załadować a następnie przewieźć w inne miejsce.

Zastosowanie i eksploatacja wózków widłowych

Urządzenia te mogą być wykorzystywane w dużych halach produkcyjnych lub magazynowych i na otwartych przestrzeniach. Znajdują swoje zastosowanie w logistyce związanej z transportem, w budownictwie, przetwórstwie drzewnym i wielu innych branżach. Eksploatacja wózków widłowych wiąże się z przenoszeniem ładunków o dużej masie. Ze względu na znaczne obciążenia, w trakcie eksploatacji poszczególne elementy osprzętu mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu i trzeba je wymienić na inne. Powstaje więc pytanie: jakich użyć części zamiennych do wózków widłowych – oryginałów czy zamienników? Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Części oryginalne a zamienniki – podstawowe różnice

Oryginały różnią się od zamienników przede wszystkim ceną. Części pochodzące od markowego producenta zawsze są droższe. Jednak wśród nich można znaleźć takie elementy, których ceny są na poziomie zamienników, lecz wtedy nie charakteryzują się zbyt wysoką jakością. Warto zatem poszukać firmy, która oferuje zamienniki dobrej jakości, znacznie tańsze od oryginałów. W praktyce okazuje się, że czasem części zamienne nie pochodzące bezpośrednio od producenta wózków widłowych mogą być nawet lepsze od montowanych fabrycznie. Daje to możliwość zmodernizowania sprzętu w celu zwiększenia jego funkcjonalności.

Rozwiązanie optymalne

W wózku widłowym, tak jak w każdym innym pojeździe, mogą ulegać uszkodzeniu różne elementy napędu lub osprzętu. Jednak najczęściej awarie dotyczą platformy podnośnikowej. Widły mają kontakt z różnego typu podłożem i ciężkim ładunkiem. Na skutek długotrwałej eksploatacji mogą stracić swoją wytrzymałość lub ulec uszkodzeniu mechanicznemu. Zachodzi zatem potrzeba ich wymiany. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie wideł u specjalistów.  Mogą oni wykonać widły standardowe lub w zależności od indywidualnych potrzeb o zwiększonym rozmiarze oraz udźwigu.

Jakie części zamienne do wózków widłowych?

Można wybrać oryginały zróżnicowane pod względem aspektów jakościowych, a co za tym idzie cen. Te ze średniej półki warto zastąpić zamiennikami w zbliżonej cenie, ale o lepszych właściwościach. Optymalnym rozwiązaniem jest zamówienie wideł w postaci zamienników wykonanych profesjonalnie, pod kątem potrzeb użytkownika.

Zobacz również

Plany treningowe na siłownie dla początkujących

Plany treningowe na siłownie dla początkujących

Witajcie! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zbudować efektywny plan treningowy na siłowni? A może macie wątpliwości…
Zalety noszenia odzieży medycznej

Zalety noszenia odzieży medycznej

Witajcie, drodzy czytelnicy! Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak ważne jest bezpieczeństwo i higiena w…
Przyczyny uzależnień Co powoduje najczęściej uzależnienia?

Przyczyny uzależnień Co powoduje najczęściej uzależnienia?

Witajcie Czytelnicy! Cieszę się, że jesteście tutaj, gotowi na kolejny krok w Waszej podróży. Dzisiaj chciałbym…