Dlaczego na ścianie pojawia się pleśń?

Dlaczego na ścianie pojawia się pleśń?

Ciemnoszare wykwity na ścianie pojawiające się w zakamarkach bądź też przy podłodze, mogą oznaczać, że w domu, w mieszkaniu lub firmie zaczęła namnażać się pleśń. Pojawienie się jej, to konsekwencja nieprawidłowego eksploatowania danego wnętrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak czynnej instalacji wentylacyjnej i skumulowanie pary wodnej w niewentylowanych wnętrzach.

Jak rozpoznać pleśń na ścianie?

Pleśń na ścianie może pojawić się po kilku miesiącach, a nawet latach użytkowania danego pomieszczenia. Nie chodzi tutaj tylko o wnętrza mieszkalne, ale również firmowe czy ogólnodostępne, w tym komercyjne. Osoby, które zauważyły różnego typu przebarwienia w okolicy sufitu, na gładkich powierzchniach ściany bądź też w zakamarkach, powinny jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami zajmującymi się ozonowaniem wnętrz, a także odgrzybianiem czy profesjonalnymi usługami osuszania pomieszczeń domowych i firmowych. Tylko wówczas można liczyć na wsparcie specjalisty, który oceni, czy ma się do czynienia z pleśnią czy może dane wnętrze zaatakował już grzyb.

Komfortowe środowisko do rozwoju pleśni na oknach i ścianach wiąże się z podwyższonym poziomem wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli przekracza on ustaloną normę, wówczas mogą pojawić się wykwity pleśniowe. Można je usuwać ręcznie. Jednakże jest to przysłowiowa walka z wiatrakami, ponieważ bagatelizowanie przyczyny powstawania pleśni na ścianie będzie powodowało to, że problem ten nie zniknie. Zamiast walczyć ze skutkami pleśni w mieszkaniu, warto zadbać o to, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu z pomocą specjalistów od osuszania wnętrz.

Skuteczna walka z pleśnią w domu, mieszkaniu lub firmie

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że walka z pleśnią w mieszkaniu, domu lub w firmie nie wymaga tylko ścierania wykwitów z powierzchni ściany czy też mycia ścian przy użyciu octu lub ciepłej wody z dodatkiem dostępnych w sprzedaży roztworów. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby w pomieszczeniu panowały optymalne warunki.

Wilgoć to główna przyczyna pojawiania się pleśni na ścianach. Ponadto pozbywanie się pleśni domowym sposobem nie doprowadza do całkowitego jej usunięcia. Wdychanie pleśni w domu, w mieszkaniu lub firmie, powoduje zakażenie układu oddechowego cząsteczkami o nazwie aspergillus. To chorobotwórcze mikroorganizmy, które mogą wywołać schorzenie nazywane aspergilozą. Objawia się ono chronicznym nieżytem nosa, obrzękiem błony śluzowej nosa, a także uporczywym kichaniem, katarem i zatkanym nosem. Objawy te do złudzenia przypominają silną alergię oddechową, jednakże nie ustępują nawet po podaniu leków antyhistaminowych.

Aspergiloza spowodowana gromadzącą się pleśnią w mieszkaniu może doprowadzić nawet do uszkodzenia układu oddechowego, a w dłuższej perspektywie, do nacieków na oskrzelach i płucach. Dlatego też najlepszym sposobem na walkę z pleśnią w domu jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy firm zajmujących się osuszaniem wnętrz. Specjaliści z tej branży stosują odpowiednie środki mające na celu pozbycie się pleśni z domów.

Jakie działania powinien wdrożyć właściciel nieruchomości, aby pozbyć się pleśni z pomieszczeń?

Skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem wnętrz to nie jedyne metody walki z pleśnią w pomieszczeniach. Ponadto warto wdrożyć także konkretne działania, do których należą:

  •  zainstalowanie wysokiej jakości instalacji wentylacyjnej,
  • pozbycie się wilgoci z mieszkania poprzez sukcesywne wietrzenie go,
  • rozszczelnienie okien,
  • zainstalowanie kratek w drzwiach łazienki,
  • kontakt z specjalistami z zakresu budownictwa w celu zidentyfikowania, w jakim miejscu dochodzi do nagromadzenia się zimnego powietrza lub przemarznięcia ścian zewnętrznych,
  • usunięcie przeciekającej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Powyższe działania należy podjąć jak najszybciej, aby zlikwidować przyczyny pojawienia się pleśni w budynkach. Tylko wówczas będzie można pozbyć się tego problemu. Należy pamiętać o tym, że pleśń we wnętrzach mieszkalnych i firmowych wpływa na atrakcyjność wizualną i komfort korzystania z tych pomieszczeń. Z uwagi na to, może pojawić się problem ze sprzedażą lub wynajmem tego typu wnętrz, ponieważ stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia osób zamieszkujących lub przebywających w nich więcej niż godzinę dziennie.

Walka z pleśnią w mieszkaniu, domu lub firmie powinna być rozplanowana w czasie. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, a także powziąć odpowiednie środki mające na celu zwalczenie przyczyny pojawiania się wykwitów pleśniowych na powierzchni ścian.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…