Dlaczego na ścianie pojawia się pleśń?

Dlaczego na ścianie pojawia się pleśń?

Ciemnoszare wykwity na ścianie pojawiające się w zakamarkach bądź też przy podłodze, mogą oznaczać, że w domu, w mieszkaniu lub firmie zaczęła namnażać się pleśń. Pojawienie się jej, to konsekwencja nieprawidłowego eksploatowania danego wnętrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o brak czynnej instalacji wentylacyjnej i skumulowanie pary wodnej w niewentylowanych wnętrzach.

Jak rozpoznać pleśń na ścianie?

Pleśń na ścianie może pojawić się po kilku miesiącach, a nawet latach użytkowania danego pomieszczenia. Nie chodzi tutaj tylko o wnętrza mieszkalne, ale również firmowe czy ogólnodostępne, w tym komercyjne. Osoby, które zauważyły różnego typu przebarwienia w okolicy sufitu, na gładkich powierzchniach ściany bądź też w zakamarkach, powinny jak najszybciej skontaktować się ze specjalistami zajmującymi się ozonowaniem wnętrz, a także odgrzybianiem czy profesjonalnymi usługami osuszania pomieszczeń domowych i firmowych. Tylko wówczas można liczyć na wsparcie specjalisty, który oceni, czy ma się do czynienia z pleśnią czy może dane wnętrze zaatakował już grzyb.

Komfortowe środowisko do rozwoju pleśni na oknach i ścianach wiąże się z podwyższonym poziomem wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli przekracza on ustaloną normę, wówczas mogą pojawić się wykwity pleśniowe. Można je usuwać ręcznie. Jednakże jest to przysłowiowa walka z wiatrakami, ponieważ bagatelizowanie przyczyny powstawania pleśni na ścianie będzie powodowało to, że problem ten nie zniknie. Zamiast walczyć ze skutkami pleśni w mieszkaniu, warto zadbać o to, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu z pomocą specjalistów od osuszania wnętrz.

Skuteczna walka z pleśnią w domu, mieszkaniu lub firmie

Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że walka z pleśnią w mieszkaniu, domu lub w firmie nie wymaga tylko ścierania wykwitów z powierzchni ściany czy też mycia ścian przy użyciu octu lub ciepłej wody z dodatkiem dostępnych w sprzedaży roztworów. Należy przede wszystkim zadbać o to, aby w pomieszczeniu panowały optymalne warunki.

Wilgoć to główna przyczyna pojawiania się pleśni na ścianach. Ponadto pozbywanie się pleśni domowym sposobem nie doprowadza do całkowitego jej usunięcia. Wdychanie pleśni w domu, w mieszkaniu lub firmie, powoduje zakażenie układu oddechowego cząsteczkami o nazwie aspergillus. To chorobotwórcze mikroorganizmy, które mogą wywołać schorzenie nazywane aspergilozą. Objawia się ono chronicznym nieżytem nosa, obrzękiem błony śluzowej nosa, a także uporczywym kichaniem, katarem i zatkanym nosem. Objawy te do złudzenia przypominają silną alergię oddechową, jednakże nie ustępują nawet po podaniu leków antyhistaminowych.

Aspergiloza spowodowana gromadzącą się pleśnią w mieszkaniu może doprowadzić nawet do uszkodzenia układu oddechowego, a w dłuższej perspektywie, do nacieków na oskrzelach i płucach. Dlatego też najlepszym sposobem na walkę z pleśnią w domu jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy firm zajmujących się osuszaniem wnętrz. Specjaliści z tej branży stosują odpowiednie środki mające na celu pozbycie się pleśni z domów.

Jakie działania powinien wdrożyć właściciel nieruchomości, aby pozbyć się pleśni z pomieszczeń?

Skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem wnętrz to nie jedyne metody walki z pleśnią w pomieszczeniach. Ponadto warto wdrożyć także konkretne działania, do których należą:

  •  zainstalowanie wysokiej jakości instalacji wentylacyjnej,
  • pozbycie się wilgoci z mieszkania poprzez sukcesywne wietrzenie go,
  • rozszczelnienie okien,
  • zainstalowanie kratek w drzwiach łazienki,
  • kontakt z specjalistami z zakresu budownictwa w celu zidentyfikowania, w jakim miejscu dochodzi do nagromadzenia się zimnego powietrza lub przemarznięcia ścian zewnętrznych,
  • usunięcie przeciekającej instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Powyższe działania należy podjąć jak najszybciej, aby zlikwidować przyczyny pojawienia się pleśni w budynkach. Tylko wówczas będzie można pozbyć się tego problemu. Należy pamiętać o tym, że pleśń we wnętrzach mieszkalnych i firmowych wpływa na atrakcyjność wizualną i komfort korzystania z tych pomieszczeń. Z uwagi na to, może pojawić się problem ze sprzedażą lub wynajmem tego typu wnętrz, ponieważ stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia osób zamieszkujących lub przebywających w nich więcej niż godzinę dziennie.

Walka z pleśnią w mieszkaniu, domu lub firmie powinna być rozplanowana w czasie. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, a także powziąć odpowiednie środki mające na celu zwalczenie przyczyny pojawiania się wykwitów pleśniowych na powierzchni ścian.

Zobacz również

Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto je znać?

Klasy ochrony danych i stopnie bezpieczeństwa według normy ISO/IEC 21964 – o czym mówią? Dlaczego warto…

Niszczenie danych to procedura, którą należy przeprowadzać zgodnie z prawem. Inaczej nie zapewni informacjom należytej ochrony.…
Jakie usługi powinien oferować magazyn dla branży e-commerce?

Jakie usługi powinien oferować magazyn dla branży e-commerce?

Branża e-commerce rozwija się niezwykle dynamicznie i stale poszukuje rozwiązań wspierających swoją działalność. Na co zwrócić…
Jakie są procedury celne i regulacje związane z transportem kolejowym do Kazachstanu?

Jakie są procedury celne i regulacje związane z transportem kolejowym do Kazachstanu?

Transport kolejowy to dynamicznie rozwijający się sposób przewozu towarów między Polską a Kazachstanem, który oferuje zarówno…