Formalności pogrzebowe w przypadku śmierci w miejscu zamieszkania – czym zająć się w pierwszej kolejności?

Formalności pogrzebowe w przypadku śmierci w miejscu zamieszkania – czym zająć się w pierwszej kolejności?

Kiedy umiera bliska osoba, trudno skupić się na formalnościach pogrzebowych. Niestety, pewnych czynności trzeba dopilnować, aby godnie pożegnać zmarłą lub zmarłego. Czym zająć się w pierwszej kolejności? Jak wyglądają formalności pogrzebowe i w jakich aspektach może Ci pomóc profesjonalny zakład pogrzebowy?

Śmierć w miejscu zamieszkania – formalności pogrzebowe krok po kroku. O co zadbać w pierwszej kolejności?

 Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z trudnymi emocjami, ale również koniecznością załatwienia formalności pogrzebowych. Chociaż instytucje zaangażowane w procedury pośmiertne starają się maksymalnie uprościć wymogi i kwestie organizacyjne, pewne czynności bliscy muszą wykonać na własną rękę. O co zadbać w pierwszej kolejności, gdy umrze członek rodziny. Przedstawiamy formalności pogrzebowe krok po kroku.

1.      Krok I – Uzyskanie karty zgonu

 Jeśli śmierć nastąpiła w miejscu zamieszkania, w pierwszej kolejności rodzina powinna wezwać lekarza rodzinnego, który stwierdzi zgon, a następnie wystawi kartę zgonu. Jeśli zgon stwierdza lekarz Pogotowia Ratunkowego, wystawia on kartę informacyjną. Z dokumentem należy udać się do przychodni zmarłego, by uzyskać kartę zgonu.

2.      Krok II – Wybór zakładu pogrzebowego

 Po uzyskaniu karty zgonu rodzina może wybrać zakład pogrzebowy, który zajmie się pochówkiem. Często wybór pada na firmę z najbliższej okolicy. Nie zawsze jednak jest to optymalne rozwiązanie.

 Żeby zyskać gwarancję wysokiej jakości usług funeralnych, kierować należy się renomą i doświadczeniem podmiotu, a nie jego lokalizacją. Oczywiście, bywa też tak, że okoliczny dom pogrzebowy ma bardzo dobre opinie. Nie trzeba więc szukać daleko, aby zyskać rzetelne i kompleksowe wsparcie.

3.      Krok III – Pierwszy kontakt z zakładem pogrzebowym, odbiór ciała osoby zmarłej i transport do chłodni

 Gdy zakład pogrzebowy zostanie wybrany, należy do niego zadzwonić i poinformować o zgonie bliskiego. Pracownicy o umówionej porze zjawią się we wskazanym miejscu i odbiorą ciało, a następnie przewiozą je do chłodni.

 Przekazanie ciała pracownikom domu pogrzebowego najczęściej odbywa się na podstawie karty zgonu. Niemniej niektóre zakłady mogą wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak:

  • dowód osobisty osoby zmarłej,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu lub ostatni odcinek renty albo emerytury,
  • legitymacja ZUS-owska,
  • dowód osobisty osoby zajmującej się pochówkiem.

 O tym, jakie dokumenty będą wymagane podczas przekazania ciała, poinformuje rodzinę przedstawiciel zakładu pogrzebowego. Wiele podmiotów doskonale zdaje sobie sprawę, że odnalezienie niezbędnych dokumentów może być niezwykle wymagające w tym trudnym czasie. Dlatego pozwala je dostarczyć później.

4.      Krok IV – Zgłoszenie śmierci i uzyskanie aktu zgonu

 Rodzina zmarłego ma trzy dni od dnia zgonu, aby zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego śmierć danej osoby i w efekcie uzyskać akt zgonu. Jeżeli przyczyną śmierci była choroba zakaźna, wówczas termin ten ulega skróceniu do 24 godzin.

 5.      Krok V – Wizyta w zakładzie pogrzebowym

 Wizyta w zakładzie pogrzebowym ma na celu ustalenie szczegółów związanych z organizacją pogrzebu. Rodzina określa termin i rodzaj pochówku (wyznaniowy/świecki). Wybiera trumnę lub urnę (jeśli ciało ma zostać skremowane), kwiaty i oprawę muzyczną. Na życzenie bliskich dom pogrzebowy może zająć się również stworzeniem i wydrukowaniem klepsydr.

 6.      Krok VI – Kontakt z zarządcą cmentarza

 W przypadku cmentarza parafialnego formalności związane z wyborem i wykupem miejsca pochówku załatwia się osobiście z księdzem (podobnie jak termin nabożeństwa pogrzebowego), natomiast w przypadku cmentarza komunalnego – z administracją nekropolii.

Formalności pogrzebowe nie są bardzo skomplikowane. Niemniej w tym trudnym czasie mogą jawić się jako zawiłe. Dlatego tak istotne jest wsparcie profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Jego przedstawiciele będą służyć radą i wsparciem na każdym etapie pochówku. Pomogą również w załatwieniu niezbędnych formalności i podpowiedzą, co i kiedy zrobić, aby zorganizować wyjątkową uroczystość.

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…