Instalacje gazów medycznych w szpitalu?

Instalacje gazów medycznych w szpitalu?

Instalacje gazów medycznych w szpitalu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie w medycynie mają gazy medyczne. Poszczególne instalacje podlegają powszechnie panującym normom i zasadom- muszą być spełnione, aby móc z nich korzystać. Jakie zastosowanie mogą mieć gazy medyczne? W jaki sposób prezentuje się budowa instalacji gazów medycznych? Jakie źródła instalacji gazów medycznych możemy wyróżnić? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników. 

Jakie zastosowanie mogą mieć gazy medyczne?

Gazy medyczne i gazy techniczne to dwa odmienne pojęcia. Te pierwsze mają szerokie zastosowanie w branży medycznej. Przykładowo stanowią niekiedy tlen medyczny. Co to jest tlen medyczny? Otóż jest to życiodajny gaz, który wykorzystywany jest w trakcie resuscytacji. Warto wspomnieć o medycznym dwutlenku węgla- stosuje się go m.in. podczas zabiegów endoskopowych. Jeśli chodzi o podtlenek azotu- instalacja wykorzystywana jest do znieczuleń ogólnych. Instalacja podtlenku azotu wprowadza pacjentów w stan odprężenia. Warto wspomnieć o azocie, który skutecznie utrzymuje niskie temperatury i o helu medycznym, który ułatwia leczenie choremu. Próżnia w szpitalu ma zastosowanie w sytuacjach, gdzie konieczne jest odsysanie śluzu i płynów infuzyjnych. Gazy anestetyczne powinny być odprowadzane na bieżąco, dlatego też godne uwagi są specjalne odciągi gazów. Jest to specjalna instalacja, która chroni zespół medyczny przed wdychaniem szkodliwych substancji. 

W jaki sposób prezentuje się budowa instalacji gazów medycznych?

Instalacje gazów medycznych wykonywane są dla różnych gazów. Cały system składa się ze źródeł zasilania- gazy rozprowadzane są przez rurociągi do jednostek zasilających. Instalacja gazów medycznych składa się z kilku elementów. Do najdroższych zaliczyć możemy jednak system systemy sygnalizacji, systemy awaryjnych zasileń, różnorodne alarmy i jednostki końcowe. Najmniej zapłacimy natomiast za rury miedziowe- ich koszt oscyluje w granicach 15 % wszystkich ponoszonych wydatków. Jeśli chodzi o gazy medyczne- przepisy są w tym zakresie ściśle określone w ustawach. Tylko ich przestrzeganie umożliwia stosowanie gazów medycznych.

Jakie źródła instalacji gazów medycznych możemy wyróżnić?

Możliwe jest podzielenie źródeł do gazów medycznych na cztery systemy zasilania. Pierwszy z nich z nich to ten tlenowy. Są to różnego rodzaju rozprężalnie butlowe i zbiorniki kriogeniczne. Drugim rodzajem jest sprężone powietrze medyczne. Specjalny element spręża gazy, co umożliwia zmianę stanu powietrza. Jako trzecie możemy wskazać sprężone gazy. Wśród nich należy wyróżnić dwutlenek węgla. Ostatni jest system zasilania w próżnię- składa się z pomp, które znajdują się w środku agregatu. Niezależnie od wielkości obiektu, każdy układ zasilania musi być połączony z trzema źródłami: podstawowym, awaryjnym i rezerwowym. Ten drugi gwarantuje zasilanie, kiedy dojdzie do uszkodzenia źródła podstawowego. 

Zobacz również

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Na co zwrócić uwagę kupując sprężarkę do zakładu?

Przy wyborze sprężarki do zakładu ważne jest uwzględnienie wielu czynników, które wpływają na wydajność, niezawodność i…
Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Na czym polega outsourcing środowiskowy? Kto może z niego skorzystać?

Pragniesz skupić się na prowadzeniu biznesu, a jednocześnie nie chcesz zaniedbywać obowiązków wynikających z prawa ochrony…
Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

Kompresory olejowe — zasada działania i rodzaje

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej kompresorom olejowym, które stanowią kluczowy element w wielu branżach przemysłowych.…