Używane dywany – czy warto kupić dywan second hand?

Używane dywany – czy warto kupić dywan second hand?

Kupno dywanu z drugiej ręki to bez wątpienia jedna z najbardziej budżetowych jak i przyjaznych środowisku metod na odświeżenie wyglądu mieszkania. Niekiedy jest to także jedyny sposób nabycia dywanu w stylu vintage, który mimo wciąż zmieniających się trendów nadal zyskuje swoich miłośników. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu przedmioty mogą mieć już lata świetności za sobą, przez co nie będą prezentować się zbyt korzystnie. W takim wypadku warto oddać dywan w profesjonalne ręce, dając mu tym samym drugie życie.

Czego można się spodziewać po dywanie second hand?

Kupując dywan z drugiej ręki nie zawsze można być pewnym co do jego sposobu użytkowania przez poprzedniego właściciela. Wskutek braku prawidłowej pielęgnacji lub nadgryzienia zębem czasu dywan często zamiast cieszyć oko, zwyczajnie odrzuca swoim wyglądem. Wyblakły kolor, brak sztywności, postrzępione krawędzie tudzież zawijające się rogi to najczęstsze cechy leciwych powierzchni dywanowych. Jeśli sprzedawca posiada zwierzę, pewnym jest, że w strukturze materiału znajdują również włosy lub sierść mogące powodować reakcje uczuleniowe u alergików. W takim wypadku trzeba się liczyć nie tylko z dokładnym praniem dywanu, ale też z jego całkowitą dezynfekcją.

Czy warto odnawiać stary dywan na własną rękę?

Mimo że czyszczenie dywanów domowymi metodami wydaje się na pierwszy rzut oka tańszą i wygodniejszą metodą, to trudno jest osiągnąć w ten sposób zadowalający, długotrwały efekt. Co więcej, przez brak odpowiedniego sprzętu oraz specjalistycznej wiedzy można nieumyślnie spowodować nieodwracalne uszkodzenie materiału, a tym samym zniszczyć swój nowy nabytek. Profesjonalna pralnia dysponuje nie tylko sprawdzonym sprzętem, ale również dobranymi do rodzaju tkanin detergentami. Dzięki temu można mieć pewność, że struktura i kolor materiału pozostaną nienaruszone, a dywan zyska świeżość na długi czas.

Jak dać drugie życie starym dywanom?

W ofercie pralni dywanów można znaleźć liczne zabiegi pielęgnacyjne, które nie tylko przywrócą mu dawny wygląd, ale również przedłużą jego żywotność. Jednym z najefektowniejszych zabiegów konserwacyjnych jest apertura dywanowa. Jej celem jest ogólna poprawa stanu dywanu, w skład której jego usztywnienie, ożywienie kolorów oraz uodpornienie na powstawanie zabrudzeń. Innym skutecznym zabiegiem jest pranie metodą „na wskroś”. Polega ona na gruntownym czyszczeniu włókien materiału odpowiednim detergentem, a następnie całkowitym wypłukaniu go przy pomocy dużej ilości wody. Dzięki temu brud usuwany jest z całkowitej powierzchni dywanu – zarówno od spodu jak i na całej długości włosa. Aby dodatkowo zadbać o komfort alergików, warto również przeprowadzić ozonowanie dywanu. Tym sposobem można łatwo pozbyć się wirusów, bakterii i grzybów bez konieczności używania agresywnych chemikaliów. Ozon dociera do najbardziej niedostępnych miejsc pomiędzy włóknami materiału, przez co skutecznie usuwa opary rozpuszczalników organicznych, usuwa roztocza, zarodniki grzybów, a także spory i cysty bakterii.

Kupno używanego dywanu z pewnością niesie za sobą wiele zalet, choć należy się też liczyć z koniecznością odświeżenia materiału, najlepiej przy pomocy specjalistów. Skorzystanie z profesjonalnych usług czyszczenia dywanu pozwoli nie tylko przywrócić mu dawną świetność, ale także cieszyć się nowym nabytkiem przez długie lata.

Tekst powstał przy współpracy z firmą DAMAT S.C – Pranie dywanów Warszawa

Zobacz również

Jak zorganizować nadzór inwestorski na budowie?

Jak zorganizować nadzór inwestorski na budowie?

Nadzór inwestorski to jeden z najważniejszych elementów procesu budowlanego. Pozwala on na kontrolowanie jakości prac, ich…
Czym zajmuje się seksuolog? Kiedy warto pomyśleć o wizycie?

Czym zajmuje się seksuolog? Kiedy warto pomyśleć o wizycie?

Usługi świadczone przez seksuologów cieszą się coraz większą popularnością. Jednak nie dlatego, że w polskim społeczeństwie…
Kanapki bankietowe – kiedy się sprawdzają? Poznaj najlepsze pomysły!

Kanapki bankietowe – kiedy się sprawdzają? Poznaj najlepsze pomysły!

Jeżeli szukasz uniwersalnych, łatwych do przyrządzenia przekąsek na spotkania firmowe, rozmaite imprezy i konferencje, sięgnij po…